V Chorvátsku pozorovali vlnovité oblaky. Ako vznikajú ?

V Chorvátsku pozorovali vlnovité oblaky. Ako vznikajú ?
Dvor Ľubomír Franko

Zaujímavú oblačnosť pozorovali počas včerajšieho dňa v oblasti Chorvátska. Oblaky, ktoré sú v tvare dlhých, paralelne tiahnúcich sa línií sú pomerne bežné. Ako takáto oblačnosť vzniká ?

Zdrojom takéhoto typu oblačnosti sú hory, alebo iné orografické prekážky. Pokiaľ vietor vanie ponad nejakú prekážku, za prekážkou vzniká turbulencia. Os prúdenia vzduchu, nachádzajúca sa na úrovni kondenzačnej hladiny, sa zvlní, pričom na hornej polovici vlny vznikajú oblaky, kolmé na smer prúdenia. Tento jav je schematicky znázornený na nasledujúcom obrázku.

Vlnovú oblačnosť pozorujeme bežne aj u nás, no málokedy sa vyvinie do tak symetrickej podoby, ako to bolo počas včerajšieho dňa v Chorvátsku. Oblačnosť bolo možné pozorovať aj na satelitných snímkach s vyšším rozlíšením (satelitná snímka), no pozorovateľné boli aj na snímkach z geostacionárnej družice (animácia).

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
17 °C / 4 °C
Kazimír
Zajtra
Prehánky
15 °C / 1 °C
Fridrich
Streda
Prehánka dažďa so snehom
13 °C / -1 °C
Radoslav
Štvrtok
Skoro jasno
12 °C / 0 °C
Tomáš
Piatok
Polooblačno
12 °C / -1 °C
Alan
Sobota
Polooblačno
12 °C / -1 °C
Františka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd