V Európe objavili jeden z najinváznejších druhov mravcov. Sú vysoko agresívne a budú sa rozširovať

13.09.2023 o 16:40 - Zuzana Macháčová

V Európe bol potvrdený najničivejší, invázny druh mravca. Mravce červené si na Sicílii vybudovali najmenej 88 hniezd. Vedci, ktorí kolónie našli, sa obávajú, že hmyz sa môže rýchlo rozšíriť do iných krajín na kontinente.

V Európe objavili jeden z najinváznejších druhov mravcov. Sú vysoko agresívne a budú sa rozširovať
Zdroj: stock.adobe.com

Mravec červený, jeden z najinvazívnejších a najničivejších druhov na svete, sa podľa štúdie zverejnenej v pondelok vo vedeckom časopise Current Biology dostal do Európy. Vedci našli 88 hniezd tohto hmyzu neďaleko Syrakúz na Sicílii.

Z Južnej Ameriky

Tieto mravce spôsobujú bolestivé uhryznutie, ničia úrodu a ohrozujú miestnu faunu a flóru. Môžu sa tiež uhniezdiť v elektrických zariadeniach a spôsobiť ich poruchu.

Vedci varujú, že sa môžu rozšíriť aj do iných častí Európy. Invázny druh pochádza z Južnej Ameriky, ale v priebehu minulého storočia už kolonizoval určité oblasti v Spojených štátoch, Mexiku, Číne, Austrálii a Karibiku.

V Spojených štátoch spôsobuje straty odhadované na 6 miliárd dolárov ročne. Podľa denníka „La Repubblica“ sa ho podarilo vyhubiť až na Novom Zélande.

Ako zdôrazňujú médiá, mravce červené boli už skôr zistené vo výrobkoch dovezených zo zahraničia v Španielsku, Fínsku a Holandsku, no zatiaľ neexistujú dôkazy potvrdzujúce ich trvalú prítomnosť v prírode v Európe.

Jeden z najinváznejších druhov

Tento druh je jedným z najinváznejších druhov. Môžu sa šíriť veľmi rýchlo. „Nájdenie tohto druhu v Taliansku bolo veľkým prekvapením, ale vedeli sme, že tento deň príde," priznal Mattia Menchetti, vedúci štúdie z Inštitútu evolučnej biológie v Barcelone.

Genetická analýza mravcov nájdených na Sicílii ukázala, že tam s najväčšou pravdepodobnosťou prišli z USA alebo Číny.

Autori štúdie odhadli, že za súčasných klimatických podmienok by sa mravce mohli usadiť v približne v 7% Európy vrátane polovice európskych miest ako Barcelony, Ríma, Paríža a Londýna. Ďalšie otepľovanie klímy môže ešte viac podporiť ich šírenie, varovali vedci.

Reklama MediaAd