Do roku 2050 v Európe zrejme pribudne až 2500 nových nepôvodných druhov zvierat a rastlín. Oproti roku 2005 to je nárast o 64 %.
Výsledky výskumu medzinárodného tímu, ktorého súčasťou boli aj českí zástupcovia, informujú, že do za 30 rokov môže v Európe pribudnúť až 2500 nových nepôvodných druhov zvierat a rastlín.
Takzvané nepôvodné druhy sú rastliny, zvieratá a mikroorganizmy zavlečené ľuďmi do oblastí, v ktorých sa prirodzene nevyskytujú. Niektoré sa úspešne začlenia do miestnych spoločenstiev.
Mnohé z nich sa však nekontrolovane šíria a škodia životnému prostrediu, ekonomike či ľudskému zdraviu – tieto druhy odborníci označujú ako invázne.
Tím pod vedením Hanno Seebense z nemeckého Centra Senckenberg pre výskum biodiverzity a klímy vyvinul matematický model, pomocou ktorého prvýkrát vypočítali, koľko ďalších nepôvodných druhov môže pribudnúť v nadchádzajúceho 30 rokoch. Model predstavili vo vedeckom časopise Global Change Biology.
Predpokladané nárasty sú sčasti dôsledkom zrýchlenia invázie, ktoré vedci pozorujú u niektorých skupín živočíchov. V porovnaní s obdobím medzi rokmi 1960 a 2005 sa v nasledujúcom polstoročí zrýchli najmä šírenie nepôvodných druhov pavúkovcov a vtákov. V Európe sa podľa očakávaní zrýchli prírastok týchto druhov vo všetkých rastlinných aj živočíšnych triedach s výnimkou cicavcov.
Práve v Európe vedci počítajú s najväčším nárastom. Ďalšími miestami s veľkými prírastkami budú zrejme oblasti mierneho pásma v Ázii, Severnej Amerike a Južnej Amerike. Najmenší prírastok sa, naopak, bude týkať Austrálie.
„Očakáva sa, že sa po celom svete bude zvyšovať najmä počet nepôvodných druhov hmyzu a ďalších článkonožcov, ako sú pavúkovce a kôrovce – napríklad pre oblasti Ázie s miernym podnebím takmer o 120 %,“ doplnil vedec z Oddelenia ekológie Botanického ústavu AV.