V Golfskom prúde zistili anomáliu. Môže to ovplyvniť počasie v Európe

Veronika Salayová

Nedávno sa v Golfskom prúde vyvinula neobvykle silná anomália, ktorá sa neobjavila 150 rokov. Počasie v Európe veľmi závisí od tohto oceánskeho prúdu, preto netreba túto anomáliu podceniť.

Oceány majú rozhodujúcu úlohu v počasí a podnebí sveta, takže každej neobvyklej anomálii treba venovať dostatočnú pozornosť.

Ako vieme, Golfský prúd je silný oceánsky prúd, ktorý privádza teplejšiu vodu z Mexického zálivu do Atlantického oceánu. 

Zasahuje aj do Európy a pomáha ohriať západoeurópske krajiny, čo má zásadný vplyv na regionálne podnebie.

Prúdenie Golfského prúdu. Zdroj: Severe Weather Europe
Prúdenie Golfského prúdu. Zdroj: Severe Weather Europe

Za posledné dva mesiace sa v Golfskom prúde pozorovali veľmi výrazné teplotné anomálie. Teploty vody sú o 6 až 8 stupňov vyššie, ako sú priemerné teploty.

V januári 2021 sa anomália ešte zosilnila, rozšírila sa na väčšiu plochu a s ešte silnejšou odchýlkou ​​od dlhodobého priemeru. Navyše anomália siaha aj do hĺbky. 

Golfský prúd bol na základe meraní v januári 2021 najteplejší za posledných 150 rokov.

Golfský prúd je v skutočnosti súčasťou obehu globálneho oceánu. Podľa odborníkov AMOC (Atlantic Meridional Overturning Circulation), čiže systém oceánskeho prúdu, ktorý pokrýva severný a južný Atlantik, slabne.

Obeh globálneho oceánu. Zdroj: Met Office
Obeh globálneho oceánu. Zdroj: Met Office

Dôvod, prečo AMOC slabne, je pravdepodobne indukcia sladkej vody do severného Atlantiku z topenia morského ľadu v Grónsku a Arktíde.

Toto slabnutie systému oceánskeho prúdu by mohli naznačovať, že v Európe a v Spojených štátoch by sa zimy zhoršili a boli by mrazivejšie. Sezóna hurikánov by v Atlantiku mohla byť opäť nadpriemerne aktívna. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Zajtra
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd