V himalájskom meste praská zem pod nohami. Ľudia utekajú zo svojich domovov

Veronika Salayová

V jednom z himalájskych miest v Indii začala praskať zem a vznikajú stále početnejšie trhliny. Ľudia opúšťajú svoje príbytky v strachu, že sa ich dom rozpadne a nebudú sa mať kam vrátiť. 

V himalájskom meste Joshimath v severnom štáte Uttarakhand v Indii začala praskať zem v dôsledku pohybu pôdy. Pukliny začali vznikať postupne a stále sa rozširujú. 

Predstavitelia Národných síl reakcie na katastrofy (NDRF) a pohraničných bezpečnostných síl odcestovali do mesta Joshimath, aby zhodnotili vážnosť situácia. Po príchode do mesta zhodnotili, že obyvatelia musia byť evakuovaní, pretože nie sú v meste v bezpečí.

V posledných týždňoch boli hlásené trhliny na mnohých miestach. Trhliny sa objavujú na cestách, domoch či schodoch, pričom už 600 obyvateľov mesta zaznamenalo praskliny na svojich príbytkoch. 

Hrozí riziko zrútenia domov a budov

Niektoré z trhlín dosahujú veľké rozmery, hlboké aj 50 cm. Trhliny sa rozširujú a hrozí, že niektoré domy sa v dôsledku pohybu zeme zrútia a dôjde k nešťastiu. 

Toto mesto s 25-tisícami obyvateľov leží v nadmorskej výške približne 1 890 metrov nad morom a je vstupnou bránou do Badrinath a Hemkund Sahib, hinduistických a sikhských pútnických miest v Himalájach, ktoré každoročne priťahujú desaťtisíce veriacich.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd