V Košiciach pozorovali v noci svietiace oblaky. O čo ide?

18.06.2019 o 18:10 - Ľubomír Franko

Počas týchto dní môžeme pozorovať aj z územia Slovenska nočné svietiace oblaky. Ako vznikajú a prečo svietia sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. 

V Košiciach pozorovali v noci svietiace oblaky. O čo ide?

Nočné svietiace oblaky pozorovali už v dávnej histórii naši predkovia. Vyskytujú sa v letných mesiacoch po západe alebo pred východom slnka. O aký typ oblačnosti ide?

Nočné svietiace oblaky, ďalej NLC (z angl. noctilucent clouds) je oblačnosť, ktorá sa nachádza vo výške 76 až 85 kilometrov nad zemským povrchom. Ide o najvyššie sa vyskytujúcu atmosferickú oblačnosť, akú na Zemi poznáme. Tvorená je veľmi drobnými krištálikmi ľadu, ktoré dosahujú priemer len okolo 100 nanometrov. Pre porovnanie, ľudský vlas dosahuje priemerne šírku 100-tisíc nanometrov.

Ako táto oblačnosť vzniká?

Vznik nočných svietiacich oblakov bol len do nedávna ťažko vysvetliteľný. Pokročilé štatistické metódy a novodobá technika nám ale umožnila zistiť ich pôvod. Dáta z družice Aeronomy of Ice in the Mesosphere poukazujú, že oblačnosť sa tvorí na extrémne malých čiastočkách prachu, vodnej pary a za prítomnosti veľmi nízkych teplôt. 

Zdroj vodnej pary sú búrky, ktoré svojími intenzívnymi výstupnými prúdmi často dostávajú vlhkosť cez tropopauzu až do mezosféry. Zdrojom prachu môžu byť sopečné erupcie, no takisto pozostatky mikrometeorov, ktoré k nám prileteli z ďalekého vesmíru.


zdroj: Wikipédia

Prečo oblaky svietia?

Odpoveď na túto otázku je relatívne jednoduchá. Keďže sa oblačnosť nachádza veľmi vysoko nad zemským povrchom, slnečné lúče ich osvetľujú dávno po tom, čo na zemskom povrchu v blízkosti pozorovateľa zapadlo slnko (pre tých, čo podporujú teóriu plochej Zeme, táto oblačnosť by neexistovala).

Pozorovať ich môžeme každé leto, s maximom niekedy okolo letného slnovratu a to z dôvodu sklonu Slnka. 

Nočné svietiace oblaky sú na našom území počas mája až augusta relatívne bežným javom. Pred východom a po západe Slnka treba sledovať východné, respektíve západný obzor.


foto: Monika Nováková - Slanské vrchy (17.6.2019)

No a na záver si vychutnajte fotografie včerajších NLC pozorovaných z Košíc. 

Reklama MediaAd