V Maďarsku sa včera vyskytlo ďalšie tornádo

Moháč, Maďarsko Ľubomír Franko

V priebehu štvrtku sa na juhu Maďarska vyskytlo ďalšie tornádo. Podobne ako pred pár dňami, išlo o slabší druh tornáda nazývaný „landspout“. Tieto tornáda dosahujú nižšiu rýchlosť vetra a líšia sa oproti tým klasickým aj procesom vzniku.

V priebehu štvrtka sa v rozsiahlej oblasti Európy tvorili početné búrky. Tie boli v Maďarsku aj početnejšie a prinášali krupobitie či silné prívalové zrážky.

Výrazné krupobitie sa vyskytlo napríklad v meste Jászfényszaru, východne od Budapešti. Krúpy tam vytvorili aj slabú vrstvu, ktorá sa následne začala topiť.

Ešte zaujímavejšie prejavy však pozorovali na krajnom juhu krajiny. Neďaleko Moháča totiž pozorovali výraznú trombu.

Prvotné hlásenia ale nehovorili o tom, že by sa lievikovitý oblak mohol dotknúť povrchu zeme. Z ďalších videí a fotografií bolo ale toto tvrdenie vyvrátené.

Na krajnom juhu Maďarska sa vo štvrtok vyskytlo slabšie tornádo, ktorého typ sa nazýva „landspout". Takéto tornáda vznikajú mimo mezocyklón, čiže búrok s rotujúcim výstupným prúdom.

Vznikajú najmä v oblastiach pod búrkovou oblačnosťou, kde sa pri povrchu zbiehajú vetry a vzduch je tak nútený stúpať. Takéto podmienky sú často závislé od lokálneho reliéfu, či zhody náhod. 

Pozrite si, ako vyzeralo včerajšie tornádo na krajnom juhu Maďarska na krátkom videu. Ďalšie fotografie javu nájdete vo fotogalérii pod článkom.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd