Ani sme sa nenazdali a o chvíľu tu už máme ďalšiu zmenu času. Všetci povinne budeme prechádzať zo zimného času na letný. V praxi to znamená, že sa budeme budiť ráno o hodinu skôr. Kedy presne si posúvame čas?
Ako to už býva v Európe zvykom, každý rok si povinne meníme čas − prechádzame z letného času na zimný a naopak. Ani tento rok ešte nebude výnimkou, a tak sa musíme pripraviť na ďalšiu zmenu času.
Kým si presunieme hodinky, ostáva ešte vyše 6 týždňov, no je dobré byť pripravený a vedieť o zmene času v dostatočnom predstihu.
Čas na hodinkách si budeme všetci povinne meniť 30. marca 2025, t j. v nedeľu, kedy si o 2.00 hod. posunieme čas na 3.00 hod., a tak bude táto nedeľňajšia noc o hodinu kratšia.
V praxi to znamená, že si pospíme o hodinu kratšie a následné pondelkové vstávanie tak bude zrejme pre viacerých dosť problematické. Posun času vo všeobecnosti horšie zvládajú školopovinné deti, ale aj mnohí dospelí môžu mať výrazné problémy s únavou.
Je však možné, že v najbližších rokoch predsa len dôjde k zrušeniu striedania letného a zimného času a čas si prestaneme dvakrát do roka posúvať definitívne, čo by mnohí uvítali.
Podľa dostupných informácií sa táto téma má v Európskej únii nastoliť koncom roka 2026, čiže skôr ako v roku 2027 koniec striedania času nenastane. Je však otázne, ako to nakoniec s rušením zmeny času dopadne.
Od roku 1996 je letný čas o jeden mesiac dlhší, čiže trvá od posledného marcového víkendu až do posledného októbrového víkendu. Letný čas teda trvá sedem mesiacov a možno povedať, že je umelo vytvorený.
Zimný čas je vo svoje podstate nesprávny pojem, keďže ide o oficiálny čas (SEČ) v našej zemepisnej šírke a letný čas (SELČ) vznikol „umelo“ ako reakcia na potreby v minulosti.