FOTO: V našej oblasti sa v noci objavila vzácna polárna žiara. Vyvolala ju silná geomagnetická búrka

19.09.2023 o 18:45 - Veronika Salayová

Noc z pondelka na utorok vyvolala polárnu žiaru v dôsledku silnej geomagnetickej búrky aj v nižších polohách ako zvyčajne. Počas uplynulej noci pozorovali polárnu žiaru v susednom Poľsku. 

FOTO: V našej oblasti sa v noci objavila vzácna polárna žiara. Vyvolala ju silná geomagnetická búrka
Polárna žiara v Szurpiły v Poľsku. Foto: TVN 24

V pondelok neskoro večer panovali v Poľsku dobré podmienky na pozorovanie zriedkavej polárnej žiary. Tá sa zvyčajne objavuje v okolí zemských pólov, no ak na Zemi dôjde k silnejšej geomagnetickej búrke, polárne žiary sa môžu objaviť aj v nižších polohách.

Počas uplynulej noci sa tento krásny úkaz objavil vo východných oblastiach Poľska. Zrejme by sa dal pozorovať aj v iných častiach Poľska, avšak na zvyšku územia panovala oblačnosť a objavovali sa zrážky a lokálne aj búrky. 

Vzácne zábery ružovej polárnej žiary

Nádherný záber sa podarilo zachytiť práve na severovýchode Poľska. Fotografia zobrazujúca svetlá v jasnoružovom a zelenom odtieni bola urobená pri meste Szurpiły v regióne Podlasie, no polárnu žiaru pozorovali aj napríklad v meste Lębork. 

Polárna žiara v Leborku. Foto: TVN 24
Polárna žiara v Leborku. Foto: TVN 24

Polárna žiara je svetelný úkaz, ktorý sa vyskytuje najmä v blízkosti severného a južného pólu. Vniká vtedy, keď energizované častice plynu vyslané Slnkom dopadnú vysokou rýchlosťou do hornej atmosféry Zeme. 

Zem je chránená pred „útokom“ svojím magnetickým poľom, ktorý presmeruje častice smerom k severnému a južnému pólu. Častice následne interagujú s plynmi v našej atmosfére a túto interakciu môžeme vidieť zo Zeme ako „tancujúce“ farby na tmavej oblohe.

Geomagnetická búrka triedy G2

Práve počas uplynulej noci došlo ku geomagnetickej búrke triedy G2, ktoré spôsobila, že polárne žiary sa objavili aj v tejto oblasti. Ak by búrka bola o čosi silnejšia, je možné, že by sme ich pozorovali aj nad územím Slovenska, ak by, samozrejme, panovala nad naším územím jasná obloha.  

Okrem severských štátov a Poľska boli polárne žiary v dôsledku tejto geomagnetickej búrky pozorované aj vo viacerých štátoch USA ako napríklad v Minnesote, Wisconsine, Wyomingu či v Montane.

Takýto mimoriadne krásny úlovok sa podarilo zachytiť aj v Nórsku. 

Polárna žiara v Nórsku. Foto: SpaceWeather
Takúto intenzívnu polárnu žiaru zachytili včera v Nórsku. Foto: SpaceWeather
Reklama MediaAd