V noci na piatok dorazí na sever KALAMITA

Slovensko Ľubomír Franko

Naozaj nebezpečná poveternostná situácia sa očakáva v noci zo štvrtku na piatok. Počasie sa výrazne začne zhoršovať počas štvrtku popoludnia. Na mnohých miestach začne snežiť, na severe aj výdatne. K sneženiu sa však pridá nebezpečný vietor, ktorý bude dosahovať priemernú rýchlosť 30 až 40 km/h. V nárazoch však môže fúkať rýchlosťou až 70 kilometrov za hodinu. Vietor bude najsilnejší v piatok ráno, kedy budú nárazy vetra dosahovať až 80 km/h. Na horách, od výšky 1500 metrov bude vietor fúkať rýchlosťou aj viac ako 100 km/h. Sever tak bude mať dočinenia so snehovou búrkou, v Amerike známou ako blizard. Vietor však bude silný na celom území.

Blizard vzniká za stáleho vetra dosahujúceho viac ako 10 m/s (36 km/h). Snehové vločky vtedy nepadajú na zem ale naopak, vietor dvíha aj sneh so zeme. Viditeľnosť môže byť takmer nulová. Počas noci na piatok sa na väčšine územia severného Slovenska budú tvoriť snehové jazyky a záveje. Na cestách tak buďte maximálne opatrní, poprípade sa šoférovaniu úplne vyhnite. Dopravné obmedzenia budú veľké a vyhlásené môžu byť aj kalamitné stavy.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Zajtra
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alfréd
Štvrtok
Búrky
32 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Prehánky, búrky
32 °C / 12 °C
Alojz
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd