V noci príde mráz. Na celom území bude pri zemi mrznúť

Peter Minárik

Ďalšia veľká skúška pre poľnohospodárov prichádza počas nadchádzajúcej noci. Na celom našom území sa očakáva prízemný mráz, pričom v niektorých lokalitách bude mrznúť aj vo výške 2 metrov nad zemou.

Okolo tlakovej níže Daniel, ktorá sa nachádza aktuálne nad Pobaltím prenikol do našej oblasti od severozápadu chladný vzduch. Práve v dôsledku toho sa dnes na našom území ochladilo.

V tomto chladnom vzduchu sa súčasne do našej oblasti natláča výbežok vyššieho tlaku vzduchu, ktorý dopomôže nočnému vychladzovaniu.

Nadchádzajúca noc bude na Slovensku prevažne jasná až polojasná a pri utíšení vetra budú teploty klesať poriadne nízko.

Teploty by sa vo výške 2 metrov nad povrchom zeme mali pohybovať od +5 do 0 °C, avšak v dolinách a v kotlinách bude ešte chladnejšie. Tu by mohli teploty klesať k -3 °C.

Takéto teploty už predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ovocné stromy, ktorých kvitnutie je v plnom prúde.

Okrem toho však môžu škody spôsobiť mrazy aj na ďalších poľnohospodárskych plodinách. Na takmer celom našom území sa očakáva, že do rána poklesnú teploty v prízemnej vrstve vo výške 5 cm nad zemou pod bod mrazu.

Prízemný mráz sa očakáva aj v poľnohospodársky významných oblastiach ako je Podunajská, či Východoslovenská nížina. O niečo miernejšie by to malo byť na Záhorí.

Poľnohospodárov tak čaká ďalšia náročná nočná skúška. Už zajtra sa však opäť oteplí a mrazy, vrátane tých prízemných nebudú predstavovať nebezpečenstvo.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd