V noci vrcholí meteorický roj Leoníd. Môže však priniesť aj nečakané prekvapenie

17.11.2022 o 19:00 - Veronika Salayová

V noci zo štvrtka na piatok vrcholí meteorický roj Leoníd, ktoré na novembrovú nočnú oblohu prinášajú veľmi jasné meteory. Tento rok však môžu Leonidy aj prekvapiť. Ako? 

Zem sa v nasledujúcich hodinách a dňoch najbližšie priblíži k obežnej dráhe kométy 55P/Tempel-Tuttle, ktorá je zdrojom každoročného meteorického roja Leoníd.

Tento obľúbený novembrový meteorický roj dosahuje svoje maximu dnes a zajtra v noci. 

Leonidy sú vďačné najmä kvôli tomu, že meteory sú jasné a ľahko pozorovateľné. Zdanlivo vychádzajú zo súhvezdia Leva a počas svojho vrcholu môžeme na oblohe vidieť okolo 15 meteorov za hodinu, najmä v druhej polovice noci.

Leonidy sú zaujímavé aj preto, že každých 33 až 34 rokov padajú meteory v extrémne zvýšenej frekvencii − napríklad v roku 1833 bolo na oblohe až 35-tisíc meteorov za hodinu. Takto bohaté meteorické dažde boli pozorované aj v rokoch 1965 a 1997.

Bude aj prekvapenie?

Tento rok síce nepatrí medzí roky s extrémnym meteorickým dažďom Leoníd, avšak je tu istá šanca na prekvapenie. Niektorí prognostici z IMO sa domnievajú, že „padajúcich hviezd“ na oblohe by predsa mohlo byť viac.

Zem totiž v nasledujúcich hodinách a dňoch prejde blízko trosiek, ktoré by sme mohli zo Zeme pozorovať ako krátky meteorický dážď, ktorý by mohol priniesť aj 200 meteorov za hodinu.

K týmto prechodom okolo trosiek dôjde 18. novembra a na krátky čas aj 21. novembra. Zlou správou je však to, že priaznivé podmienky pre toto divadlo je vo východnej polovici Severnej Ameriky a vo väčšine Južnej Ameriky, nie však u nás. 

Prognostici predpovedajú, že tento meteorický dážď bude trvať krátko, iba pár minút, pretože Zem bude prechádzať okolo týchto trosiek pomerne rýchlo.