V Novákoch došlo k výbuchu. V bani explodoval metán. Na miesto mieria záchranári

Peter Minárik

Na Hornej Nitre došlo podvečer k nešťastiu. V našej poslednej uhoľnej bani Nováky došlo k explózii metánu. Zdravotní záchranári evidujú viacero zranených, z toho päť ťažko.

V Bani Nováky došlo v stredu podvečer pravdepodobne k výbuchu. Pre TASR to potvrdila trenčianska krajská policajná hovorkyňa Katarína Kuzmová. Na miesto podľa nej smerujú všetky záchranné zložky. Zdravotní záchranári informovali, že dostali hlásenie o výbuchu plynu v bani. Evidujú viacero zranených, z toho päť ťažko.

Hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová pre TASR potvrdila, že krátko po 17.00 h prijali informáciu o tom, že v bani vybuchol plyn a na mieste sa nachádza väčší počet zranených.

"Záchranná akcia pod zemou bola v réžii Banskej záchrannej služby, zranených na povrchu prevzali záchranári. Aktuálne posádky ošetrujú päť ťažko zranených a jedného ľahšie zraneného a pripravujú ich na prevoz do nemocníc alebo na špecializované pracoviská," spresnila Krčová.

Na miesto smerujú štyri posádky leteckých záchranárov z Nitry, Banskej Bystrice, Trenčína a Žiliny.

"Záchranná akcia pod zemou bola v réžii Banskej záchrannej služby, zranených na povrchu prevzali záchranári. Aktuálne posádky ošetrujú päť ťažko zranených a jedného ľahšie zraneného a pripravujú ich na prevoz do nemocníc alebo na špecializované pracoviská," spresnila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Metán je veľmi nebezpečný

Metán (CH4) je bezfarebný, horľavý plyn, ktorý sa prirodzene vyskytuje aj v atmosfére ako súčasť zemského biogeochemického cyklu. Jeho zdrojmi sú biologické procesy, ako je rozklad organických látok v anaeróbnych podmienkach, ale aj ľudská činnosť, ako je ťažba fosílnych palív.

Výbuchy metánu v baniach patria medzi najnebezpečnejšie a najtragickejšie udalosti, ktoré sa môžu stať pri ťažbe uhlia a iných fosílnych palív.

Prítomnosť metánu v uhoľných ložiskách je prirodzená. Vzniká rozkladom rastlinných materiálov v anaeróbnych podmienkach. V prípade poruchy alebo trhliny v hornine sa metán môže dostať do podzemných priestorov bane a hromadiť sa tam. Ak je v bani nedostatočná alebo nesprávne nastavená ventilácia, môže dôjsť k hromadeniu metánu. Bez dostatočnej ventilácie sa metán môže koncentrovať v uzavretých priestoroch a dosiahnuť horľavé množstvá.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd