V novembri nastane čiastočné zatmenie Mesiaca. Uvidíme ho aj zo Slovenska?

Veronika Salayová

O niekoľko dní svet čaká ďalší vesmírny úkaz − čiastočné zatmenie Mesiaca. Z niektorých častí sveta bude dobre pozorovateľný a niektoré krajiny také šťastie mať nebudú. Aké podmienky na pozorovanie budú na Slovensku? 

Viaceré krajiny sveta sa pripravujú na jedno z najvýznamnejších astronomických podujatí tohto roka. Malo by ísť o najdlhšie čiastočné zatmenie Mesiaca v tomto storočí.

Podľa NASA bude nadchádzajúce čiastočné zatmenie Mesiaca trvať 3 hodiny, 28 minút a 23 sekúnd v oblastiach, kde ho bude najlepšie vidieť. Toto je oveľa dlhšie ako akékoľvek iné zatmenie v 21. storočí.

Čiastočné zatmenie sveta nastane 19. novembra, avšak nebude viditeľné pre všetky krajiny. 

Najideálnejšie podmienky pre pozorovanie nastanú v Severnej Amerike. Zatmenie si môžu vychutnať aj obyvatelia Južnej Ameriky, západnej Európy, Austrálie a Oceánie, v západných oblastiach Afriky a vo veľkej časti Ázie.

Zatmenie však nebude obdivovať väčšina Afriky, Blízkeho východu a niektoré krajiny strednej a východnej Európy.

Hranica viditeľnosti

Podľa modelu NASA sa Slovensko nachádza v oblasti, kde podmienky na pozorovanie nebudú vhodné. Hranica viditeľnosti prechádza približne hranicami západného Slovenska, pričom Česko či Rakúsko si pri vhodných poveternostných podmienkach môžu  na krátky čas vychutnať tento vesmírny úkaz.

Zdroj: NASA
Zdroj: NASA

U našich susedov je väčšia pravdepodobnosť, že čiastočné zatmenie uvidia, a to niekoľko okamihov pred západom Mesiaca, t j. pred 7.00 hod.

Pre tých, ktorí sú sklamaní, máme aj potešujúci správu. Počas nasledujúcich 8 desaťročí nastane až 179 zatmení, čo sú v priemere dve zatmenia za rok.

Najbližší úkaz môžete obdivovať 16. mája 2022.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd