V okolí Hriňovej sa vyskytla supercela

Hriňová Peter Minárik

Na juhu stredného Slovenska v oblasti Hriňovej sa dnes vyskytla supercela. Tá priniesla krupobitie a silné poryvy vetra, ktoré vyvrátili niekoľko stromov. Supercelu môžeme z radarového záberu vidieť v dôsledku jej rotácie:

Supercelu tvorí mohutná konvektívna búrka, ktorá rotuje okolo svojej vertikálnej osi, predovšetkým v oblasti vzostupného prúdu. Táto rotujúca časť búrkovej bunky sa označuje aj ako mezocyklóna a dosahuje priemer niekoľkých kilometrov.

Práve s výskytom superciel sa spojujú ničivé tornáda, ktoré každoročne pustošia USA. Supercely v našich končinách sprevádza najmä krupobitie pri ktorom môžu padať krúpy s priemerom až niekoľkých centimetrov a silné poryve vetra. Taktiež sa však môže vyskytnúť aj tornádo. Tento rok sa v susednom Maďarsku vyskytlo už 6 tornád. 

DOPLNENÉ: V okolí Kokavy nad Rimavicou napadla vrstva krúp. Foto a video nájdete TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd