V piatok zasiahne Zem geomagnetická búrka. Čo máme očakávať?

28.04.2022 o 18:30 - Veronika Salayová

Blíži sa k nám ďalšia geomagnetická búrka, ktorá môže spôsobiť narušenie elektrických sietí či kratšie výpadky signálu. Na čo sa treba pripraviť?

Stredisko predpovede vesmírneho počasia (SWPC) Národnej meteorologickej služby varuje, že geomagnetická búrka triedy G1 by mohla v piatok zasiahnuť Zem. 

Tentoraz pôjde však o slabšiu geomagnetickú búrku, počas ktorej sa očakáva, že tzv. CIR zasiahne počas zajtrajšieho dňa magnetické pole Zeme. CIR sú prechodové zóny medzi rýchlo a pomaly sa pohybujúcim prúdom slnečného vetra.

Geomagnetická búrka vyvolá aj polárnu žiaru, ktorá však bude dobre pozorovateľná najmä zo Sibíri a z Kanady, menej z európskych severských krajín. 

Zdroj: NOAA
Zdroj: NOAA

Geomagnetické búrky sú hodnotené na stupnici od 1 do 5, pričom 1 je najslabšia a 5 má najväčší potenciál poškodenia. Aj keď Zem zasahujú poväčšine geomagnetické búrky triedy G1, neznamená to, že sú neškodné.

Aj geomagnetická búrka G1 by mohla spôsobiť problémy: môže dôjsť k slabým výkyvom elektrickej siete a menším dopadom na prevádzku satelitov. 

Zem zasiahla nečakaná geomagnetická búrka

K nečakanej geomagnetickej búrke došlo aj v stredu, kedy medziplanetárna rázová vlna zasiahla magnetické pole Zeme, informuje SpaceWeather.

Išlo o geomagnetickú búrku triedy G1, ktorá vytvorila aj polárnu žiaru, ktorá bola videná aj z americkej Minnesoty na severe USA.

Slnko sa totiž nachádza vo svojej veľmi aktívnej fáze a na jeho povrchu dochádza k častým slnečným erupciám. Slnko takmer každý deň vrhá do vesmíru viacero prekrývajúcich sa CME a jeden z nich mohol prekĺznuť cez sieť analytikov NOAA.

Takéto neočakávané búrky však môžu byť čoraz častejšie, pretože solárny cyklus 25 sa zintenzívňuje.