V Portugalsku padol 23-ročný rekord. Namerali takmer +47 °C

Ľubomír Franko

Obyvatelia juhozápadu pyrenejského polostrovu zažívajú doslova peklo. Na juhu Portugalska a juhozápade Španielska teploty atakujú +50 °C. 

Extrémne horúčavy zasiahli Pyrenejský polostrov. Mimoriadne teplý a najmä suchý vzduch sa tu dostal zo severozápadnej Afriky. Suchý vzduch sa počas dňa prehrieva podstatne rýchlejšie ako vlhký vzduch, keďže má menšiu tepelnú kapacitu kvôli nižšej vlhkosti.

Teploty tu dosahujú naozaj extrémne hodnoty a padlo tu už niekoľko desiatok rekordov. Najteplejší deň tu bola zatiaľ sobota, 4. august 2018. V tento deň namerali v meste Alvega až neuveriteľných +46,8 °C, čím bol prekonaný tamojší rekord z roku 2003, ktorý činil +45,8 °C. 

Historický rekord bol dosiahnutý alebo prekonaný na celkovo 26-tich staniciach, národný rekord však zatiaľ prekonaný nebol. Ten s hodnotou +47,4 °C drží mesto Amareleja od roku 2003. 

Najbližšie dni sa však v oblasti ochladenie neočakáva. To by malo doraziť až cez víkend, dokedy však môžu byť prekonané ďalšie rekordy.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Zajtra
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alfréd
Štvrtok
Búrky
32 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Prehánky, búrky
32 °C / 12 °C
Alojz
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd