V prevádzke je najväčšia veterná turbína na svete. Môže dokonca ovplyvniť aj počasie

Dominik Cenkner

Čína je gigantom v mnohých oblastiach. V auguste 2024 spustila projekt, ktorým je najväčšia veterná turbína na svete. Tá je tak veľká, že odborníci vyjadrili obavy z toho, že by mohla ovplyvniť aj miestne počasie.

Ako informuje portál elektrickevozy.cz, tento technologický gigant je umiestnený pri pobreží provincie Chaj-nan a predstavuje významný krok vpred v rozvoji obnoviteľných zdrojov energie. Veterná turbína má výkon 20 MW, čo umožňuje zásobovať elektrinou zhruba 96 000 domácností. Napriek tomuto ohromujúcemu pokroku sa objavujú obavy, aký vplyv bude mať takto veľká štruktúra na životné prostredie a počasie.

Čína svojím ambicióznym projektom opäť posúva hranice moderných technológií. Veterná turbína dosahuje výšku 242 metrov a každá z jej lopatiek meria 128 metrov. To z nej robí najvýkonnejší veterný generátor na svete. Jej efektivita a schopnosť zásobovať energiou toľko domácností predstavuje obrovský potenciál pre rozvoj veternej energie, ktorá je čistým a obnoviteľným zdrojom.

S veľkosťou turbíny však prichádzajú aj obavy. Niektorí vedci varujú, že kvôli svojej mohutnosti môže táto turbína ovplyvniť miestne počasie. Zmeny v prúdení vetra a teplotách môžu mať vplyv na regionálnu klímu, hoci konkrétne účinky zatiaľ nie sú plne známe. Odborníci sa zhodujú, že je potrebné vykonať dôkladný výskum, aby boli minimalizované potenciálne negatívne dopady.

 

Najväčšia veterná turbína na svete môže ovplyvniť nielen počasie

Ďalšou obavou spojenou s týmito gigantickými veternými turbínami je ich vplyv na miestne ekosystémy. Zmeny prúdenia vetra a vibrácie môžu mať vplyv na vtáctvo, morské živočíchy a ďalšiu faunu.

Preto je nevyhnutné nájsť rovnováhu medzi potrebou znižovať emisie skleníkových plynov a ochranou životného prostredia. K projektu sa pre portál vyjadril aj energetický analytik Pavel Novotný.

„Veterné elektrárne sú nepochybne kľúčovou súčasťou prechodu na obnoviteľnú energiu. U turbín takýchto rozmerov je ale dôležité sledovať ich environmentálne dopady. Je nevyhnutné, aby vedci a technici spoločne pracovali na minimalizácii negatívnych vplyvov, ktoré môžu také stavby prinášať,“ uviedol.

 

Čínska najväčšia veterná turbína je symbolom pokroku v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Hoci prináša značné výhody, je dôležité pokračovať vo výskume a monitoringu jej dopadov na životné prostredie a regionálnu klímu. Tento projekt ukazuje, aký potenciál má energia z veterných elektrární, ale aj nutnosť riešiť ekologické otázky súvisiace s jej expanziou.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Zamračené
2 °C / -9 °C
Branislava
Zajtra
Dážď so snehom
4 °C / -7 °C
Ivica
Pondelok
Dážď
7 °C / -6 °C
Albína
Utorok
Prehánky
10 °C / 2 °C
Kornélia
Streda
Polooblačno
9 °C / -1 °C
Sláva
Štvrtok
Polooblačno
9 °C / -1 °C
Judita
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd