V riekach po celom svete koluje kofeín, paracetamol a iné lieky

Veronika Salayová

Nová vedecká štúdia zistila, že zvyšky mnohých farmaceutických liekov kolujú v riekach po celom svete. Čísla sú znepokojujúco vysoké. 

Nová štúdia publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) prišla so znepokojivým výsledkom. Vedci z celého sveta preskúmali viac ako 1000 miest na 258 riekach. Zistili, že až v štvrtine prípadov sú vo vode zvýšené hladiny nebezpečných farmaceutických liekov. 

Do štúdie boli zahrnuté veľké rieky ako rieka Amazon v Brazílii, rieky v mestách ako Dillí, New York, Guangzhou či napríklad londýnska Temža a iné európske rieky, vrátane Dunaja na území Slovenska. 

Odobraté vzorky vody z riek na celom svete. Zdroj: PNAS
Odobraté vzorky vody z riek na celom svete. Zdroj: PNAS

Analýza vody skúmala prítomnosť až 61 liečiv, vrátane niektorých zlúčenín spojených so životným štýlom, ako je napríklad kofeín či nikotín. 

Mnohé lieky vo vode

Analýza vykonaná na University of York zistila farmaceutické znečistenie v riekach na všetkých kontinentoch, pričom nikotín, kofeín a paracetamol sa objavili všade, dokonca aj riekach v Antarktíde.

V riekach na všetkých obývaných kontinentoch sa našlo množstvo chemikálií, ako sú betablokátory, antibiotiká, antidepresíva, lieky na spanie či antihistaminiká.

Medzi najviac znečistené rieky sveta patrili rieky v Pakistane, Bolívii a Etiópii. Naopak, najlepšie dopadli rieky na Islande, v Nórsku a v amazonskom dažďovom pralese. Slovensko sa v rámci rebríčka umiestnili zhruba na úrovni 40 % znečistenia. 

Globálna hrozba

Výskumníci sa súčasne obávajú, že zvýšené množstvo antibiotík v riekach by mohlo v budúcnosti obmedziť ich liečivú účinnosť – čím častejšie sa budú mikroorganizmy s antibiotikami stretávať, tým ľahšie a rýchlejšie sa naučia vybudovať si proti nim nejakú formu odolnosti. A tým horšie potom budú antibiotiká v dôsledku liečiť ľudí.

V Afrike bol napríklad vo vysokých koncentráciách nájdený aj artemisinín, ktorý sa používa v liekoch proti malárii.

Odborníci varujú, že znečistenie svetových riek farmaceutickými látkami je globálnym problémom.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd