V sobotu bude dusno a hrozia silné búrky. Priniesť môžu prívalové zrážky

Peter Minárik

Slovensko čaká po vlne teplého počasia schladenie v podobe búrok, ktoré sa na našom území budú vyskytovať v priebehu soboty. Našťastie u nás by mali byť o čosi slabšie ako západnejšie od Slovenska.

Konečne sme sa dočkali. Počasie na Slovensku má pod vplyvom tlaková výš, ktorej stred sa nachádza nad východnou Európou a po zadnej strane tejto tlakovej výše prúdi nad naše územie teplejší vzduch, ktorý prináša aktuálne vysoké teploty.

Počas dnešného dňa sa teploty šplhali až nad +28 °C a približujeme sa tak k magickej hranici +30 °C. O čosi bližšie budeme k tejto hodnote počas soboty.

Súčasne však sobota nebude úplne ideálna napriek tomu, že bude veľmi teplo, tak bude dusno a v tomto vzduchu sa budú tvoriť v priebehu popoludnia búrky, ktoré by mohli byť na našom území aj intenzívnejšie.

Búrlivo vo viacerých krajinách

V teplom vzduchu sa počas víkendu bude nad Európou udržiavať plytká brázda nižšieho tlaku vzduchu, ktorá dopomôže k výraznejšej tvorbe búrok hneď vo viacerých štátoch Európy.

Silné búrky sa už počas dnešného dňa vyskytovali vo Francúzsku, či v Nemecku a počas víkendu hrozia aj na ďalších miestach. Sobota prinesie intenzívne búrky predovšetkým do Nemecka, do Rakúska a na juhozápadné Česko. Pred silnými búrkami vydali vo viacerých oblastiach výstrahu 1. stupňa.

Búrky by totiž mali byť stacionárnejšieho charakteru, čo znamená, že sa budú pohybovať len pomaly, čo môže spôsobiť, že búrky môžu lokálne priniesť výdatnejšie zrážky, ktoré môžu vyvolať prívalové povodne.

Búrky sa objavia aj na Slovensku

Sobota však neprinesie búrky len do okolitých štátov, ale na výraznú búrkovú činnosť sa treba pripraviť aj na našom území.

Búrky nás čakajú po veľmi teplom dni. V sobotu sa maximálne teploty budú pohybovať od +23 do +29 °C a už nie je vylúčené ani to, že ojedinele môžu teploty atakovať aj hranicu +30 °C.

Ako sme však v úvode spomínali, tak okrem toho, že bude teplo, tak bude aj pomerne dusno. Počas dňa sa nám tak bude ťažšie dýchať, no tento vzduch je priaznivý pre tvorbu búrok.

Prvé búrky sa na našom území začnú objavovať už v priebehu prvej časti popoludnia, no výraznejšia búrková činnosť čaká naše územie až v priebehu druhej polovice popoludnia.

Búrky sa budú nad našim územím pohybovať od severu, smerom k juhu a vystrájať budú predovšetkým v druhej polovici soboty a počas večera. Viac o situácii v jednotlivých okresoch nájdete TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Horúco
37 °C / 15 °C
Daniel
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 15 °C
Magdaléna
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd