V sobotu sa vyskytol fénový efekt. Čo to je a kde sa vyskytuje ?

15.10.2016 o 19:44 - Ľubomír Franko

S fénovým efektom sa stretávame mnohokrát do roka. Ako však vzniká a kedy sa u nás vyskytuje ?

V uplynulých dňoch sme sa veľmi často stretávali s pojmom "fénový efekt". Tento jav ovplyvňoval počasie najskôr na Záhorí a dnes na celom našom území. Jav má v názve "fénový", keďže celý proces pripomína fén. Príroda vytvorí zo studeného vzduchu teplý, v priebehu veľmi krátkej doby.

Čo je to fénový efekt ?

Každá vzduchová masa má svoju určitú hodnotu nasýtenia vodnou parou. Často sa stretávame s pojmom vlhkosť vzduchu. Tento pojem uvádza množstvo vodnej pary v gramoch v 1 m3 vzduchu. Meteorologicky je však najvýznamnejšia relatívna vlhkosť vzduchu, ktorá sa dá vypočítať ako absolútna vlhkosť vzduchu vydelená vlhkosťou nasýtených vodných pár (teda maximálnym množstvom vodných pár) pri rovnakej teplote v rovnakom objeme. Relatívna vlhkosť vzduchu sa udáva v %.

Pri vlhkom prúdení, ako tomu bolo uplynulé dni je relatívna vlhkosť vzduchu vysoká. Zároveň je tento vzduch aj teplý. Na náveternej strane hôr táto masa začína narážať na prekážky v podobe kopcovitých terénov a je prinútená stúpať. Vzduch sa ochladzuje o 1°C na 100 metrov až kým dosiahne nasýtenie a kondenzuje. Vtedy vzniká oblačnosť a zároveň aj zrážky. Nasýtený vzduch sa pri stúpaní ochladzuje o 0,6°C na 100 metrov. Po dosiahnutí vrchola má vzduch určitú teplotu a veľmi nízku vlhkosť. V tomto momente začína na záveternej strane klesať a otepľuje sa o 1°C na 100 metrov. Na záveternej strane vtedy môžeme pozorovať bezoblačné a slnečné počasie.


Kde a kedy sa najčastejšie vyskytuje ?

Ako sme sa dozvedeli vyššie, tento jav nastáva keď relatívne vlhký vzduch narazí na prekážku a musí stúpať do určitej výšky. Pozorovať sa tak dá výlučne v okolí pohorí v závislosti od smeru vetra. V našej zemepisnej šírke nastáva táto situácia najčastejšie keď sa nad východnou Európou vyskytuje tlaková výš a nad Stredozemím tlaková níž. Po prednej strane tlakovej níže k nám od J/JZ/JV prúdi vlhký a teplý vzduch, ktorý naráža väčšinou na pohorie Karpát. Tento jav sa však s veľkou frekvenciu vyskytuje aj v alpských dolinách. 

U nás v uplynulých dňoch fénovalo na Záhorí (14.10.2016) a dnes (15.10.) na veľkej časti severného Slovenska. Dnes o 15:00 bolo v Žiline (+17,2°C) teplejšie ako v Hurbanove (+14,8°C). Horúco bolo aj na Orave. Podľa operatívnych údajov z profesionálnej  stanice bolo v Tvrdošíne o 14:57 až +18,5°C !  Zo staníc METAR bolo najteplejšie v Prievidzi, kde bolo krátko po 15:00 až +19,1°C, čo je oproti včerajšiemu maximu oteplenie až o 7,8°C. Včerajšie maximálne teploty v Žiline, resp. v Hurbanove sa pritom pohybovali na úrovniach +12,1°C, resp. +12,8°C. Fénový efekt však dnes u nás nebol tak výrazný kvôli absencii oblačnosti.

Reklama MediaAd