V Španielsku a Portugalsku je extrémne teplo. Teploty stúpajú k +38 °C

03.10.2023 o 07:25 - Zuzana Macháčová

V Španielsku a Portugalsku vlna horúčav pokračuje aj napriek tomu, že je už október. Teploty presahujú viac +38 °C, čo je na danú dobu poriadny extrém. 

V Španielsku a Portugalsku je extrémne teplo. Teploty stúpajú k +38 °C
Zdroj: Pixabay

V pondelok popoludní oznámilo vedenie portugalského Inštitútu mora a atmosféry (IPMA), že od nedele v Portugalsku namerali teplotu +37 °C vo viacerých obciach v centrálnej časti krajiny.

Rekord bol prekonaný napr. v mestách Mora a Tomar, kde teplomery ukazovali v októbri predtým nezaznamenanú teplotu +37,3 °C. Zatiaľ najvyššie zaznamenanú teplotu tam namerali v októbri 2017, a to +36,9 °C. Najvyššia teplota bola zaznamenaná 1. októbra v Alvege, +37,7 °C.

V Španielsku je tiež horúco

Vlna horúceho vzduchu pretrváva aj nad Španielskom. Podľa španielskej národnej meteorologickej agentúry (AEMET) v porovnaní s priemernou teplotou zaznamenanou za posledné dve desaťročia súčasná vlna horúčav v októbri priniesla v krajine teploty až o 14 °C vyššie. 

Od nedele boli najvyššie teploty zaznamenané v Badajoze na západe Španielska a v Montore na juhu krajiny, kde boli zaznamenané maximálne teploty +38 °C a +38,2 °C.

Doteraz najvyššie horúčavy v Španielsku zaznamenali v letovisku Marbella v októbri 2014, kedy teplota presiahla +37,5 °C.

Podľa úradov AEMET od nedele potvrdili v 350 výskumných staniciach tejto meteorologickej agentúry teploty nad +32 °C.

Za týmito extrémami stojí vzácna októbrová tepelná kupola, ktorá sa cez víkend usadila nad juhozápadnou Európou a zotrvá ešte pád dní. Následne budú teploty v týchto krajinách klesať k októbrovým normám. 

Reklama MediaAd