V stratosfére sa začína záverečné otepľovanie. Zima končí a jar je na dosah

V stratosfére sa začína záverečné otepľovanie. Zima končí a jar je na dosah
Veronika Salayová

Na severnej pologuli nastáva záverečné otepľovanie v stratosfére a rozpad polárneho víru. Zima v Európe končí a treba sa pripraviť na príchod jarného počasia. 

Vždy je veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú to, aké bude počasie nasledujúce dni a týždne. V hre je vždy veľa sezónnych síl, ktoré spolu môžu vytvoriť veľmi jedinečné vzory počasia.

Aktuálne na severnej pologuli do veľkej miery ovplyvňuje počasie najmä polárny vír, ktorý pomaly, ale isto zaniká. Nastáva stratosférické otepľovanie, ktoré pretrvá až do budúcej jesene. 

Čo je to kolaps polárneho víru?

Často hovoríme o polárnom víre alebo odborne polar vortexe a existuje veľa vysvetlení, čo to vlastne je. Zjednodušene povedané, ide o názov, ktorý vystihuje širokú zimnú cirkuláciu nad severnou (a južnou) pologuľou.

 

V súčasnosti má polárny vír veľmi nerovnomerný tvar. Je stlačený a má oválny tvar namiesto pekne kruhového a umiestneného presne nad severným pólom. To sú znaky jeho kolapsu a následného zániku. 

kolaps polarného víru
kolaps polarného víru, NOAA

Tento kolaps spôsobuje, že masa arktického vzduch zatečie do južnejšie položených oblastí. Toto sa však aktuálne netýka Európy, resp. iba čiastočne. Studený vzduch prevláda na severe a severozápade Európy, no na zvyšku kontinentu sa otepľuje. 

V Európe nastáva otepľovanie

Z teplotnej predpovede do polovice marca tiež vyplýva, že silná studená anomália sa zatiaľ neočakáva, keďže nad centrálnymi časťami fúka prevažne južný vietor. Na západe a severe sa naďalej očakáva chladnejšie počasie v dôsledku viac severných až severovýchodných vetrov.

teplotné anomálie v Európe do 18. marca
teplotné anomálie v Európe do 18. marca, ECMWF/Severe Weather Europe

Strednodobé predpovede tak nateraz nepredpovedajú vpád arktického vzduchu zo severu, čo znamená, že zima nadobro skončila. Možno povedať, že jar prichádza a bude sa postupne už len otepľovať.

 

To však neznamená, že sa na našom území ešte počas nasledujúcich týždňov neobjavia krátke možné epizódy ochladenia. V priemere sa však bude otepľovať a anomálie teplôt budú v plusových hodnotách, a to minimálne do polovice marca.

Vyzerá to tak, že sa môžeme pripraviť na príchod jari a so zimou sa definitívne lúčime. Ak vás zaujímajú predpovede na konkrétne dni, nájdete ich v našej dennej predpovedi

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / -3 °C
Jela
Zajtra
Občasný dážď
13 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Prehánky
13 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
13 °C / -3 °C
Slavomír
Utorok
Prehánky
12 °C / -3 °C
Vojtech
Streda
Občasný dážď
13 °C / -2 °C
Juraj
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd