V strede týždňa dorazí teplý front a s ním silná poľadovica

Ľubomír Franko
Počas stredy nás čaká prechod teplého frontu a s ním aj výskyt nebezpečného mrznúceho dažďa.

V uplynulých dňoch sa na mnohých miestach ukázala zima. Snehové vločky sme zaznamenali takmer na celom území, vrátane najnižších polôh. Teploty sa však už postupne dostávajú naspäť do normálu a podpriemerné teploty nadobro ukončí teplý front, ktorý dorazí na naše územie v stredu. 

V stredu dorazí teplý front

Počas stredy sa bude nad Balkánom nachádzať chrbát vysokého tlaku vzduchu, ktorý súvisí s mohutnou tlakovou výšou so stredom nad severným Atlantikom. Táto tlaková výš bude siahať od Čierneho mora až po severnú Ameriku. Medzitým sa nad Islandom začne prehlbovať tlaková níž. V súvislosti s tým k nám od západu začne prúdiť teplejší vzduch. Oteplenie vo výškach bude rapídne. V Bratislave stúpne teplota v hladine 850 hPa až o 10°C.

synoptická predpoveď na 16.11.2016

Čaká nás silná poľadovica

Už počas noci z utorka na stredu sa nad naše územie začne nasúvať teplý vzduch vo výškach. S teplým frontom dorazia aj zrážky. Spočiatku pôjde o sneženie, no sneženie rýchlo prejde do zmrznutého dažďa a neskôr do mrznúceho dažďa. Táto situácia je veľmi nebezpečná najmä pre dopravu. Na cestách sa bude tvoriť silná poľadovica.

Zatiaľ čo v hladine 850 hPa budú teploty kladné, pri zemi budú stále záporné. Zrážky tak budú namŕzať na povrch a vznikať bude veľmi silná poľadovica. Najhoršia situácia bude na severe a severozápade nášho územia v stredu ráno. Teplota v hladine 850 hPa už bude na úrovni +2°C, zatiaľčo teplota v 2 metroch nad zemou bude -3°C. Na ostatných častiach Slovenska očakávame dážď, v severných okresoch ešte spočiatku sneženie. 

Obrovský pozor si preto treba dávať na cestách. Nebezpečná však bude aj chôdza, keďže silná poľadovica sa môže tvoriť aj na chodníkoch. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd