Podmorská sopka Epi pri Vanuatu dnes vyvolala silnú erupciu, v dôsledku čoho do vzduchu stúpal hustý dym s popolom. Obyvatelia okolitých ostrovov sú stále v strehu kvôli možnému zemetraseniu a vĺn cunami.
Podmorská sopka Epi vybuchla dnes o 07:48 miestneho času. Po erupcii zo sopky stúpal dym, ktorý vyniesol popol do výšky asi 100 metrov nad hladinu oceána.
Úradníci vyzvali ľudí na okolitých ostrovoch, aby sa držali ďalej od pobrežia. „Vzhľadom na pokračujúcu sopečnú aktivitu v podmorskej sopke Epi s freatickými explóziami, ľahkým odplyňovaním a emisiami popola je nebezpečná zóna v okruhu 10 km okolo podmorskej sopky,“ zverejnilo oddelenie pre meteorológiu a geo-nebezpečenstvo Vanuatu.
Ministerstvo uviedlo, že nič nenasvedčuje cunami, ale aj napriek tomu varovalo obyvateľov ostrova, aby zostali v strehu pred možným veľkým zemetrasením spojeným s erupciou sopky, ktorá by mohla spustiť ničivé vlny.
Podvodná sopka je súčasťou série aktívnych podvodných sopečných kužeľov a kalder, ktoré naposledy vybuchli v roku 2004. Tieto podvodné sopky sa vo všeobecnosti označujú ako East Epi a 3 najväčšie kužele majú špecifické názvy, od západu po východ, Epi-A, Epi-B a Epi-C. Všetky tieto kužele mali v tomto a minulom storočí prerušovanú aktivitu.
Minulý rok vybuchla podmorská sopka v blízkosti iného tichomorského ostrovného štátu Tonga, ktorý bol podľa niektorých meraní najväčší, aký bol kedy zaznamenaný.
Austrálsky ostrovný štát Vanuatu, ako aj Tonga sa nachádzajú v oblasti s vysokou seizmickou aktivitou, známej aj ako Pacifický ohnivý kruh, kde dochádza často k zemetraseniam aj výbuchom sopiek.