V USA vznikla silná búrka. Dôvodom bol požiar

14.05.2018 o 17:10 - Texas - Ľubomír Franko

Zaujímavá situácia nastala v oblasti amerického štátu Texas. Mohutný požiar tu vytvoril búrku. Ako je to možné ?

V USA vznikla silná búrka. Dôvodom bol požiar
foto: Meteorologist Damon Lane

Mohutný požiar, ktorý vypukol na severe amerického štátu Texas nepriniesol len plamene. Vytvoril totiž aj silnú búrku, ktorá priniesla do okolitých okresov krúpy o veľkosti golfových loptičiek.

Ako je to možné ? Aj na našom území sa často stáva, že búrky majú potrebnú energiu -dostatočnú vlhkosť a výraznejší pokles teploty s rastúcou nadmorskou výškou. Niekdy však búrkam chýba spúšťač ako je studený front, línia konvergencie, vhodný strih vetra či vhodná orografia prostredia. 

Aby sa búrka vytvorila, musí sa určitá bublina teplého a vlhkého vzduchu dostať od povrchu do hladiny voľnej konvekcie.

Hladina voľnej konvekcie je nadmorská výška, od ktorej teplota prostredia klesá rýchlejšie ako vlhká adiabata. Znamená to, že teplý a vlhký vzduch, ktorý sa tu dostal bude stúpať až po hladinu nulového vztlaku (hladinu, kde teplota s rastúcou výškou začína narastať).

Pri ,,klasických letných" búrkach, ktoré sa tvoria v prostredí s takmer nulovou dynamikou, môžeme pozorovať, že sa tvoria až v popoludňajších hodinách. Dôvodom je prehrievanie povrchu zeme až do takej úrovne, kým sa teplý vzduch začne dostávať do hladiny voľnej konvekcie. Vzduch je totiž počas dňa čoraz teplejší a túto hranicu prekoná zväčša popoludní (neplatí vždy). 

Pri požiaroch nie je zdrojom teplého vzduchu len slnečné žiarenie ale takisto aj samotné plamene. Tento teplý vzduch je nútený stúpať nahor a je výrazne teplejší ako okolie. Pokiaľ je v atmosfére nad požiarom výraznejší pokles teploty s rastúcou nadmorskou výškou začne sa tvoriť búrková oblačnosť. Tej však nenapomáha len samotný teplý vzduch ale takisto dym, ktorý uľahčuje tvorbu oblačnosti poskytovaním kodnenzačných jadier. 

Pri vhodných podmienkach na tvorbu búrok, no v situácii kedy chýba ,,spúšťač", môže byť spúšťačom aj požiar.

Búrka, ktorá vznikla z požiaru je pozorovateľná aj na satelitných snímkach z 12. septembra 2011

foto: Meteorologist Damon Lane
foto: Meteorologist Damon Lane
Reklama MediaAd