V utorok hrozia mimoriadne nebezpečné búrky

Peter Minárik

V utorok bude na našom území opäť poriadne horúco a teploty sa môžu dostať až cez hranicu +30 °C. Treba sa však pripraviť na silné búrky, ktoré lokálne môžu byť veľmi silné. Najnebezpečnejším javom budú prívalové zrážky, ktoré môžu vyvolať lokálnu povodeň.

Už v dopoludňajších hodinách sa nad našou oblasťou začne rozmáhať kopovitá oblačnosť. Predovšetkým vo východnej polovici nášho územia bude vlhký vzduch, čo ešte viac podmieni tvorbu kopovitej oblačnosti a následných búrok.

Na východe by sa hodnoty rosného bodu mali pohybovať medzi +18 až +20 °C, čo značí, že búrky budú mať mimoriadne dobré podmienky.

Numerické modely na utorok počítajú s tým, že v horských oblastiach sa opäť začnú vytvárať búrky. Najmä vo východnej časti územia v oblasti Gemera, Spiša, či Horehronia hrozia intenzívne stacionárne búrky. 

Na pomerne malom území sa môže regenerovať búrková bunka, ktorá tu môže zotrvať niekoľko desiatok minút. Priniesť by tak mohla intenzívne zrážky, ktoré by mohli vyvolať prívalové povodne.

Modely naznačujú, že najohrozenejší je Gemer. Očakávané zrážky na zajtrajší deň, ako môžete vidieť na nižšie priloženej mape sú doslova extrémne a pravdepodobne prehnané. No k 100 mm sa pokojne môžeme výnimočne dostať.

Napríklad včera v Tatranskej Javorine spadlo pri búrke 50 mm a dnes pri Kremnici takmer 40 mm.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Zajtra
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd