V závere týždňa sa výraznejšie ochladí. Kedy dorazí pravá zima?

Ľubomír Franko

V závere tohto týždňa prenikne nad naše územie studený vzduch zo Sibíri. Ochladenie bude výrazné a pretrvá aj začiatkom nasledujúceho týždňa.

Na Slovensku ale aj v Strednej Európe dnes panovalo inverzné počasie. Dôvodom bola rozsiahla tlaková výš, ktorá sa usadila nad Strednou Európou. Jej stred sa v stredu presúval cez územie Slovenska ďalej na východ.

Takýto charakter počasia by mal vydržať aspoň do soboty. V sobotu sa bude totiž nad Ukrajinou prehlbovať tlaková níž, po ktorej prednej strane sa v sobotu večer a v nedeľu dostane aj nad naše územie studený vzduch zo Sibíri. Ochladzovať sa bude postupne, od severu až severovýchodu.

Medzitým sa bude v oblasti Stredozemného mora nachádzať oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Tá môže zabezpečiť prílev vlhkejšieho vzduchu vo vyšších vrstvách ovzdušia od juhu. Nie je tak vylúčené, že cez víkend alebo začiatkom nasledujúceho týždňa budeme pozorovať sneženie.

Ochladenie na grafe teploty vo výške cca 1500 metrov
Ochladenie na grafe teploty vo výške cca 1500 metrov

Príchod studeného vzduchu ale nemusí všade priniesť ochladenie. Kvôli inverznému počasiu totiž teraz evidujeme aj v nízkych polohách teploty na úrovni okolo 0 až +3 °C. Ochladenie bude teda citeľné najmä v oblastiach, kde bolo počas uplynulých dní počasie slnečné - na horách a na severe Slovenska. Paradoxne sa tak v nížinách môže s príchodom studeného vzduchu aj otepliť.

Ako to vyzerá so snehom? Momentálne je výdatnejšie sneženie v nedohľadne. Po chladnom prvom decembrovom týždni očakávajú dlhodobé modely od ECMWF skôr nadpriemerne teplé dni, bez častejších vpádov studeného vzduchu. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
25 °C / 9 °C
Dušan
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd