Energetici na strednom Slovensku vyhlásili kalamitu. Vietor vyčíňa

Energetici na strednom Slovensku vyhlásili kalamitu. Vietor vyčíňa
Žilina Veronika Salayová

Na území Žilinského kraja vyčíňa silný vietor, ktorý láme stromy na elektrické vedenia. Bez prúdu sú tisíce domácností.

Búrlivý vietor dorazil aj na naše územie, kde vyvracal stromy a priniesol aj rozsiahle výpadky elektrickej energie, ktoré už okolo poludnia dosiahli parametre kalamity, informuje Žilinák.

Stredoslovenská distribučná eviduje momentálne výpadky na viac ako 6-tisíc odberných miestach, informoval Miroslav Gejdoš, hovorca spoločnosti. 

Najviac zasiahnutými regiónmi sú severná Orava a Kysuce, poruchy však hlásia aj zo Žilinského okresu. Elektrikárom sa viaceré z porúch podarilo odstrániť, ale na mnohých miestach stále fúka a prší.

Najväčším rizikom sú podľa Gejdoša vysoké stromy presahujúce ochranné pásmo. Ak neustoja nápor vetra, pod ich váhou sa často trhajú vodiče, ale neraz dochádza aj k poškodeniu stĺpov.

Energetici predpokladajú, že poruchy ešte v priebehu večera a noci pribudnú. V pohotovosti ostávajú aj záchranné zložky spolu s energetikmi, ktorí očakávajú zhoršenie situácie.

Aktuálne sú bez dodávok elektrickej energie v oblastiach Banská Bystrica, Kremnička, Zákopčie, či Divina.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd