Vďaka radarom vieme, kde sú zrážky

Peter Minárik

Počas daždivých, zasnežených a búrkových dní mnoho ľudí sleduje radarové informácie a sledujú ako postupujú zrážky. Na základe radarových záberov máme prehľad o tom, kde sa aktuálne vyskytujú zrážky, kde sa blýska, aké intenzívne sú zrážky a akým smerom sa pohybujú. Na základe radarových informácii potom meteorológovia zostavujú predpovede a výstrahy na nasledujúce hodiny a sú zároveň aj vstupom pre výpočty numerických modelov.

U nás prevádzkuje radarovú sieť zo zákona štátny Slovenský Hydrometeorologický Ústav. Dlho na našom území boli používané dva radary a to radar Malý Javorník pri Bratislave a radar Kojšovská hoľa na východe územia. Tieto radary však kvôli členitému terénu ťažko pokrývali oblasti stredného Slovenska, predovšetkým juh a Oravu. Nedávno tak boli sprevádzkované dva nové radary a to radar Španí Laz na juhu a radar Kubínska hoľa na severe. Aktuálne tak máme detailný prehľad o situácii na našom území a v okolí, ale ako taký radar pracuje ?

Radar vysiela rádiové signály, ktoré sa po náraze na dažďovú kvapku odrazia späť a prijímačom radaru sa prijaté signály vyhodnocujú. Čas medzi vyslaným a odrazeným signálom naspäť nám dáva vedieť ako ďaleko sú zrážky a na základe toho vieme určiť ich vzdialenosť. Laicky môžeme povedať, že čím je prijatý signál intenzívnejší, tak tým sa v oblaku nachádza viac dažďových kvapiek a na základe toho vedia potom počítače tento prijatý signál vyhodnotiť do výstupov v podobe radarovej odrazivosti. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd