Večer a v noci nás čakajú výdatné zrážky. Do rána naprší aj 40 mm

01.03.2020 o 13:31 - Ľubomír Franko

Počas noci začne od juhozápadu cez naše územie prechádzať studený zvlnený front. Ten prinesie na mnohé miesta výdatné zrážky. Miestami môže napršať aj viac ako 40 mm čo môže viesť k zvýšeniu hladín vodných tokov. 

Počas noci sa začne cez východné Alpy ďalej nad naše územie presúvať brázda nízkeho tlaku vzduchu. V tejto brázde postúpi do našej oblasti ďalší zvlnený studený front. 

Prvé zrážky by mali doraziť už neskôr popoludní a zasiahnu najmä západnú polovicu Slovenska. Tie by ale zatiaľ nemali byť výdatné, naprší od 1 do 5 mm (zrážky, ktoré sú na mapke na východe Slovenska pochádzajú zo studeného frontu, ktorý ich tam prináša už teraz, nie večer).

Do večera veľa zrážok nespadne
Do večera veľa zrážok nespadne

Večer a počas noci sa dostane nad naše územie samotný front, ktorý postupne prinesie výdatné zrážky. Intenzívny dážď by mal doraziť na naše územie okolo polnoci a pršať bude až do rána.

Výdatné zrážky môžu zvýšiť hladiny tokov

Zrážky začnú od západu ustávať až počas zajtrajšieho dopoludnia. Dovtedy naprší na viacerých miestach od 20 do 40 mm zrážok, ojedinele aj viac.

Zrážky budú najvýdatnejšie v Trenčianskom, Nitrianskom, Trnavskom a v Banskobystrickom kraji.

Do zajtrajšieho obeda môžu napršať desiatky milimetrov
Do zajtrajšieho obeda môžu napršať desiatky milimetrov

Intenzívny dážď môže na viacerých miestach spôsobiť komplikácie v podobe zdvihnutých vodných tokov. Miestami môžu byť prekonané aj povodňové stupne.

Ďalšie výdatné zrážky nás čakajú v závere pracovného týždňa. Do konca týždňa by najmä na severe malo snežiť aj od stredných polôh. 

Od teraz do piatku rána môže napršať celkovo až takmer 100 mm zrážok. Výdatné zrážky by mali spadnúť na väčšine územia. Akumulovaný úhrn zrážok do piatku nájdete v galérii pod článkom.