Večer hrozia silné búrky aj na západe

Peter Minárik

Aktuálne máme najsilnejšie búrky v oblasti severozápadného Slovenska, kde neprestáva pršať. Podvečer však treba zvýšiť opatrnosť aj v Podunajskej nížine.

Najsilnejšie búrky máme v týchto chvíľach na severozápadnom Slovensku a to najmä na Považí. Tu sa búrky neustále regenerujú. Len za posledné tri hodiny spadlo v oblasti Bytče až 50 litrov zrážok na meter štvorcový a toto rozhodne nie je konečné číslo. 

Ako vidieť aj na radarovej animácii, tak búrky sa v oblasti hôr neustále regenerujú.

Počas večera sa však budú búrky rozširovať aj v ďalších častiach nášho územia. Treba s nimi počítať od Oravy, cez Považie, Ponitrie až po Nitru a Komárno. 

Cez túto oblasť by sa mala sformovať výrazná búrková línia. Búrky sa už v týchto chvíľach začínajú objavovať v oblasti Podunajskej nížiny a v nasledujúcich hodinách budú búrky intenzívnejšie.

Stále tu totiž panuje slnečné a teplé počasie, čím dochádza k ďalšej labilizácii vzduchu. Studený front súčasne prináša aj dynamiku. 

V oblasti Podunajskej nížiny sú tak vhodné podmienky na silne búrky a supercely. Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá je narozdiel od iných búrok príznačná dlhotrvajúcim výstupným prúdom. Časť búrky rotuje okolo svojej vertikálnej osi v oblasti silného vzostupného prúdu. Dosahuje priemer zvyčajne v jednotkách km a práve v supercelách dochádza k silným intenzívnym prejavom ako sú krúpy a ojedinele aj tornáda.

Ktoré oblasti majú najvhodnejšie podmienky na búrky nájdete v nižšie priložených mapách. Polohu búrok sledujte TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd