Večer udrú extrémne búrky! V Česku platí 3. výstražný stupeň. Čo všetko hrozí?

24.06.2022 o 15:33 - Peter Minárik

Dnes si pripomíname 1. výročie moravského tornáda, ktoré napáchalo veľké škody. K udalosti došlo pred rokom večer a práve dnes večer hrozia v Česku ďalšie veľmi silné búrky, pred ktorými platí extrémny stupeň nebezpečia. V ohrození sú predovšetkým južné okresy.

Nielen na našom území, ale aj v okolitých krajinách zatiaľ panuje prevažne jasné až polojasné počasie. Môže za to rozsiahla tlaková výš, ktorá sa nachádza nad východnou Európou a táto tlaková výš prináša ustálené počasie, pričom súčasne po jej zadnej strane prúdi do našej oblasti veľmi teplý vzduch od juhu.

Situácia však rozhodne nie je idylická. Zároveň sa však nad Alpami nachádza frontálne rozhranie, ktoré dnes prinesie prehánky a búrky. Prvé prehánky a búrky sa už v našej oblasti tvoria, no s pribúdajúcimi hodinami ich bude viac.

To najhoršie nás čaká vo večerných hodinách, kedy mohutné búrky budú prinášať aj extrémnejšie prejavy. Naše územie podľa aktuálnych prepočtov zasiahnu búrky len  v malej miere.

Hrozia extrémne silné búrky

To najdôležitejšie z dnešného dňa sa začne odohrávať vo večerných hodinách nad alpskou oblasťou. Na frontálnom rozhraní sa začne vytvárať výrazná búrková činnosť. 

K výraznému vývoju búrkovej činnosti by malo dochádzať na juhovýchode Nemecka a na severozápade Rakúska. Búrky by mali prejsť cez Šumavu, kde začnú akcelerovať a následne sa presúvať smerom k severovýchodu.

Zatiaľ čo pred rokom zasiahlo južnú Moravu mohutné tornádo, tak dnes by sa silné búrky mali vrátiť opäť a to predovšetkým do Čiech, kde budú páchať škody. Nehrozí však tornádo, ale najnebezpečnejším sprievodným javom budú prívalové zrážky. Najintenzívnejšie búrky hrozia dnes od 20:00 do polnoci na juhu Česka. Český hydrometeorologický ústav už vydal varovanie najvyššieho 3. stupňa.

meteorologické výstrahy ČHMÚ
meteorologické výstrahy ČHMÚ

V noci hrozia povodne

ČHMÚ očakáva intenzívne búrky sprevádzané najmä prívalovými zrážkami. Počas druhej polovice noci budú búrky väčšinou prechádzať do dažďa. Extrémne zrážkové úhrny sa pravdepodobne vyskytnú v južných Čechách, v búrkach môže v krátkom čase napršať okolo 50 mm a v kombinácii búrok a dažďa môže do sobotňajšieho rána napršať lokálne aj okolo 100 mm.

Na juhu Čiech môžu byť večerné búrky sprevádzané aj krúpami a nárazmi vetra okolo 70 km/h. Výrazné zrážkové úhrny očakáva aj v oblasti Vysočiny, stredných Čiech, Prahy, východných a severných Čiech, krátkodobé úhrny v búrkach sa môžu pohybovať okolo 40 mm, v opakovaných búrkach a následnom daždi môže napršať lokálne okolo 70 mm.

V oblastiach zasiahnutých prívalovými zrážkami bude dochádzať k rýchlemu odtoku vody zo krajiny, zatopeniu nižšie položených miest a k prudkému rozvodneniu suchých korýt a menších tokov s dosiahnutím 1. a 2. SPA, krátkodobo môže byť prekročený aj 3. SPA. K vzostupom s dosiahnutím 1. a 2. SPA môže dôjsť aj na stredných a väčších riekach.

Búrky sa môžu vyskytnúť aj na Slovensku

Počas večerných hodín sa búrková činnosť, ktorá sa vytvorí nad Rakúskom môže presunúť aj nad naše územie. Rozsiahly búrkový systém nás však zasiahne len svojim okrajom.

Počas noci sa slabšie búrky môžu vyskytnúť na západnom Slovensku. Na zvyšku územia sú búrky vylúčené a ani na západe dnes nebudú intenzívne.