Vedci objavili „evolučné čudá“. Týmto červom chýbajú gény, ktoré majú všetky ostatné zvieratá

27.07.2023 o 11:45 - Veronika Salayová

Tieto červy pripomínajúce špagety sú z vedeckého hľadiska veľmi bizarné. Majú viacero vlastností, ktoré vôbec nie sú bežné, a navyše im chýbajú gény, ktoré majú všetky ostatné zvieratá. Čo sú tieto zvláštne červy zač? 

Vedci objavili „evolučné čudá“. Týmto červom chýbajú gény, ktoré majú všetky ostatné zvieratá
Záhadné červy. Foto: CNN

Tieto červy sú veľmi zvláštne z minimálne dvoch dôvodov − dokážu meniť správanie svojho hostiteľa a chýbajú ich gény, ktoré majú všetky živočíchy na svete, informuje CNN

Tieto sladkovodné červy z triedy strunovcov napádajú rôzne druhy chrobákov a rastú niekoľko mesiacov vo svojich suchozemských hostiteľoch. Na to, aby prežili sa však musia vrátiť do vody, aby sa spárili a nakladali vajíčka. 

Aby to urobili, červy manipulujú so správaním hostiteľa. Nútia ho hľadať vodu a vrhnúť sa do nej na krátky čas, aby mohli z tela odplávať. Takýmto čudesným spôsobom sa tieto zvláštne parazity opäť dostávajú do vody, kde sa následne rozmnožujú. 

Čudesnosti nekončia

Parazity, ktoré menia správanie hostiteľa, sa vyskytujú aj u iných zvierat. Vedci stále spájajú molekulárne mechanizmy, ktoré spúšťajú tieto zmeny správania. Zaujímavosťou je, že práve parazity, ktoré menia správanie hostiteľa, sa stali hlavným motívom úspešného seriálu na celom svete − Last of us.

 

Týmto sa ich bizarnosť ešte nekončí. Genetická analýza odhalila, že tieto červy sa pred mnohými miliónmi rokov vydali akousi evolučnou obchádzkou, čo má za následok, že im chýbajú gény, ktoré sa nachádzajú u všetkých ostatných zvierat.

Červom chýba určitá časť génov, ktoré existujú aj v jednobunkových organizmoch. Zjednodušene povedané, tieto gény fungujú ako senzory, pomáhajú bunkám pohybovať sa a filtrujú mikróby a nečistoty.

Nie je však známe, ako sa tieto organizmy pohybujú vo svojom prostredí, najmä keď im chýbajú základné zmyslové štruktúry. Toto je pre vedcov nateraz záhadou.

No nech je to akokoľvek, zdá sa, že červy sa bez chýbajúcich génov dobre zaobídu. Vedcov tieto „evolučné čudá“ fascinujú a s ich skúmaním neprestávajú. 

Reklama MediaAd