Vedci objavili v Ománskom zálive obrovskú mŕtvu zónu

Vedci objavili v Ománskom zálive obrovskú mŕtvu zónu
Ľubomír Franko

Prekvapivé zistenie priniesla štúdia z Ománskeho zálivu. Vedci tu našli rozsiahlu mŕtvu zónu. 

Vedci skúmajúci Ománsky záliv našli najväčšiu mŕtvu zónu na svete, s rozlohou ako Škótsko. Mŕtva zóna je oblasť v oceáne alebo v mori, kde sa buď nachádza mimoriadne málo, alebo sa tu vôbec nenachádza kyslík. 

Mŕtva zóna v Ománskom zálive sa rýchlo zväčšuje najmä vplyvom klimatických zmien a v budúcnosti môže závažne ohroziť rybársky priemysel v oblasti. Všetky rastliny, ryby a iné zvieratá totiž potrebujú k životu kyslík, ktorý sa tu nenachádza.

Vedcom v oblasti komplikujú nezhody v politike tamojších krajín. Najväčším problémom sú však piráti, ktorí zabraňujú menším lodiam plavbu v Ománskom zálive už viac ako 50 rokov. Toto viedlo vedcov k vypusteniu podvodných robotov, ktorý stav vody monitorujú ,,nenápadne". Roboty boli poslané do hĺbky cca 1000 metrov a pomocou satelitov posielali dáta dlhé mesiace. Zistilo sa, že rozloha tejto zóny je obrovská a podstatne väčšia ako sa očakávalo.

Keďže narastá koncetrácia CO2 v ovzduší tak je ho postupne väčšia koncentrácia aj vo vode. Teplota vody postupne narastá a kyslík ubúda z dvoch dôvodov. Prvým je, že kyslík je horšie rozpustiteľný v teplejšej vode. Druhým dôvodom je, že v oblasti, kde neprebieha výraznejšie prúdenie sa oceán zvrství, pričom jednotlivé vrstvy majú rôzne vlastnosti (salinita, hustota, teplota) a vytvára tak bariéru pre priebeh oceánskej fotosyntézy.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / 1 °C
Matej
Zajtra
Zamračené
13 °C / 1 °C
Frederik
Pondelok
Polooblačno
16 °C / 2 °C
Viktor
Utorok
Občasný dážď
16 °C / 3 °C
Alexander
Streda
Zamračené
14 °C / 2 °C
Zlatica
Štvrtok
Oblačno
15 °C / 3 °C
Radomír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd