Vedci objavili vzácny hrob spred 3 000 rokov. Čo našli?

31.08.2023 o 16:10 - Zuzana Macháčová

V Peru objavili archeológovia 3 000 rokov starú hrobku. Nachádzala sa v ňom kostra muža, ktorý bol pochovaný s drobnými darmi vrátane keramických misiek. Archeológovia majú podozrenie, že tento muž mohol byť počas svojho života vplyvným kňazom.

Vedci objavili vzácny hrob spred 3 000 rokov. Čo našli?
Zdroj: Reuters

Skupina japonských a peruánskych archeológov objavila 3 000 rokov starú hrobku v archeologickom nálezisku Pacopampa v severnom Peru. Telo bolo orientované z juhu na sever a pokryté najmenej šiestimi vrstvami popola a zeminy. Pri tele sa našli predmety ako keramické misky, vyrezávané špachtle a pečate.

Vzácny pohreb

Archeológovia odhadujú, že pozostatky boli pochované okolo roku 1 200 pred Kristom. Samotná hrobka je nezvyčajná, oveľa väčšia ako tie, ktoré boli v tom čase postavené, ako aj usporiadanie tela. Prítomnosť malých predmetov naznačuje, že to musel byť náboženský vodca.

„Nález je mimoriadne dôležitý, pretože to musel byť jeden z prvých kňazov, ktorí viedli náboženské komunity v severných Andách,“ povedal archeológ Yudži Seki, ktorý na mieste pracuje už 18 rokov.

Zdroj: Reuters
Zdroj: Reuters

Vykopávky v Pacopampe sa začali v roku 2005. Lokalita sa nachádza v nadmorskej výške 2 500 m n. m. a pozostáva z 9 budov zdobených leštenými, vyrezávanými kameňmi.

Na práci sa podieľali archeológovia z Národného múzea etnológie v Japonsku a Národnej univerzity San Marcos v Peru.

V septembri 2022 skupina archeológov objavila viac ako 3 000 rokov starú hrobku muža, ktorého nazývali „kňaz Pututos", pričom toto slovo v preklade znamená nástroj vyrobený z mušlí. Ten sa našiel aj na pohrebisku. Okrem toho sa tam našli aj pozostatky z rokov 700 až 600 pred Kristom. 

Reklama MediaAd