Vedci oznámili objav „veľmi zvláštnej“ fosílie „čínskeho draka“ starej 240 miliónov rokov

Vedci oznámili objav „veľmi zvláštnej“ fosílie „čínskeho draka“ starej 240 miliónov rokov
Dominik Cenkner

Vedci v Škótsku odhalili pozoruhodný objav „veľmi zvláštnej“ fosílie „čínskeho draka“ starej stovky miliónov rokov. Ide o 5 metrov dlhého vodného plaza z obdobia triasu v Číne.

Medzinárodný tím zo Škótskeho národného múzea odhalil svoj objav - nájdený v provincii Kuej-čou v južnej Číne - Dinocephalosaurus orientalis. Až 5 metrov dlhého vodného plaza z obdobia triasu, ktorého vek sa odhaduje na 240 miliónov rokov.

„S 32 samostatnými krčnými stavcami mal Dinocephalosaurus orientalis mimoriadne dlhý krk, ktorý sa dá porovnať s krkom Tanystropheus hydroides, ďalšieho zvláštneho morského plaza zo stredného triasu v Európe aj Číne,“ uviedli vedci pri oznámení objavu.

„Oba plazy boli podobne veľké a majú niekoľko spoločných znakov lebky vrátane chrupu typu rybej pasce,“ pokračovali predstavitelia. „Dinocefalosaurus je však jedinečný tým, že má oveľa viac stavcov na krku aj na trupe, čo dáva zvieraťu oveľa viac hadí vzhľad.“

Vedci tvrdia, že plaz bol „očividne veľmi dobre prispôsobený oceánskemu spôsobu života“, čo dokazujú plutvovité končatiny a „vynikajúco zachované“ ryby v oblasti žalúdka. „Napriek povrchnej podobnosti nebol dinocefalosaurus úzko príbuzný so slávnym dlhokrkým plesiosaurom, ktorý sa vyvinul až približne o 40 miliónov rokov neskôr a ktorý inšpiroval mýtus o Lochnesskej príšere.“

 

Plaza prvýkrát objavili v roku 2003

Plaz bol pôvodne identifikovaný už pred 21. rokmi, ale najnovší nález ďalších, kompletnejších exemplárov umožnil vedcom po prvýkrát zobraziť tohto bizarného tvora s dlhým krkom v plnej podobe.

„Je to ďalší príklad čudného a úžasného sveta triasu, ktorý naďalej mätie paleontológov,“ uviedol vo vyhlásení Dr. Nick Fraser, správca prírodných vied v National Museums Scotland. „Sme si istí, že vďaka svojmu nápadnému vzhľadu, ktorý pripomína dlhého a hadovitého mýtického čínskeho draka, zaujme predstavivosť ľudí na celom svete.“

Vedci zo Škótska, Nemecka, Spojených štátov a Číny skúmali fosíliu desať rokov na Ústave paleontológie stavovcov a paleoantropológie v Pekingu, ale svoje oznámenie zverejnili až pred pár dňami. „Išlo o medzinárodné úsilie. V spolupráci s kolegami zo Spojených štátov amerických, Spojeného kráľovstva a Európy sme použili novoobjavené exempláre uložené v Čínskej akadémii vied, aby sme nadviazali na naše doterajšie poznatky o tomto zvierati,“ uviedol profesor Li Chun z Ústavu paleontológie stavovcov a paleoantropológie.

Dinocephalosaurus orientalis
Dinocephalosaurus orientalis, National Museums Scotland

„Spomedzi všetkých mimoriadnych nálezov, ktoré sme urobili v triase v provincii Kuej-čou, vyniká dinocefalosaurus pravdepodobne najviac,“ dodal Li Chun. Článok opisujúci zviera bol v plnom znení uverejnený v akademickom časopise Earth and Environmental Science: Transactions of the Royal Society of Edinburgh.

 

„Pre mňa ako začínajúceho výskumníka bolo neuveriteľnou skúsenosťou prispieť k týmto významným zisteniam,“ povedal Dr. Stephan Spiekman, postdoktorandský výskumník pôsobiaci v Štátnom prírodovednom múzeu v Stuttgarte. „Dúfame, že náš budúci výskum nám pomôže lepšie pochopiť evolúciu tejto skupiny živočíchov, a najmä to, ako fungoval predĺžený krk.“

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
25 °C / 8 °C
Lea
Zajtra
Jasno
26 °C / 8 °C
Anastázia
Streda
Jasno
25 °C / 8 °C
Sviatok práce
Štvrtok
Polooblačno
23 °C / 7 °C
Žigmund
Piatok
Prehánky, búrky
20 °C / 7 °C
Galina
Sobota
Prehánky
20 °C / 5 °C
Florián
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd