Vedci tvrdia, že našli miesto, ktoré predstavuje novú kapitolu v histórii Zeme

18.07.2023 o 20:00 - Veronika Salayová

Vedci identifikovali miesto, ktoré podľa nich najlepšie odráža navrhovanú novú epochu nazývanú antropocén – významný krok smerom k zmene oficiálnej časovej osi histórie Zeme. Ak sa skupina vedcov zhodne, tak Zem čaká nová epocha.  

Vedci tvrdia, že našli miesto, ktoré predstavuje novú kapitolu v histórii Zeme
Jazero Crawford. Foto: CNN

Termín antropocén prvýkrát navrhli v roku 2000, aby odrážal, ako hlboko ľudská činnosť zmenila našu planétu. Tento termín sa vo veľmi krátkom čase stal bežne používaným akademickým slovom v odborných kruhoch.

„Keď má na planétu vplyv 8 miliárd ľudí, určite to má následky,“ povedal Colin Waters, čestný profesor z University of Leicester a predseda pracovnej skupiny pre antropocén. Podľa neho sme sa „presťahovali“ do tohto nového stavu Zeme a ten by mal byť definovaný novou geologickou epochou. Tou je práve antropocén.

Každá epocha potrebuje svoje „rodisko“

Skupina vedcov zoskupených v AWG od roku 2009 pracuje na tom, aby sa antropocén stal súčasťou oficiálnej časovej osi Zeme. 

Skupina v roku 2016 určila, že epocha antropocénu sa začala okolo roku 1950 – začiatok éry testov jadrových zbraní, ktorých geochemické stopy možno nájsť po celom svete. Odvtedy výskumníci určili 12 lokalít, ktoré by mohli poskytnúť kľúčový dôkaz potrebný na podporu ich návrhu.

Minulý utorok vedci oznámili geologické miesto, tzv. „rodisko“, ktoré podľa ich výskumu najlepšie zachytáva geologický vplyv antropocénu. Ide o jazero Crawford v Ontáriu v Kanade

Prečo práve toto miesto?

Geológovia rozdeľujú históriu našej planéty na éry, obdobia, epochy a veky. Napríklad v súčasnosti žijeme v Meghalájskom veku, ktorý je súčasťou epochy holocénu. Táto epocha sa začala na konci poslednej doby ľadovej pred 11 700 rokmi a trvá dodnes. Podľa vedcov by však malo dôjsť k zmene, pretože táto epocha už neodráža súčasnosť. 

Ak by bol tento návrh vo svete schválený, antropocén by bol treťou epochou kvartérneho obdobia. Novým „rodiskom“ v novej epoche antropocénu by bolo práve kanadské jazero Crawford.

Toto jazero totiž najlepšie odráža geochemické stopy testov jadrových bômb, konkrétne plutónium − rádioaktívny prvok, ktorý je široko detekovaný po celom svete v koralových útesoch, ľadových jadrách a rašeliniskách.

Konečné rozhodnutie vedcov

Skupina AWG predloží návrh, aby sa antropocén stal oficiálnym Subkomisii pre kvartérnu stratigrafiu koncom tohto leta. Ak členovia subkomisie súhlasia so 60 % väčšinou, návrh postúpi Medzinárodnej komisii pre stratigrafiu, ktorá bude musieť tiež hlasovať a súhlasiť so 60 % väčšinou, aby sa potom návrh posunul ďalej k ratifikácii. 

Konečné rozhodnutie sa očakáva na 37. medzinárodnom geologickom kongrese v Busane v Južnej Kórei v auguste 2024. Tam sa definitívne rozhodne, či sa antropocén stane novou epochou na Zemi so svojím „rodiskom“ − jazerom Crawford. 

Reklama MediaAd