Európa čelí vlne extrémnej horúčavy, ktorá si podľa odborníkov v nasledujúcich dňoch môže vyžiadať až 4 500 ľudských životov. Teploty prekračujú +40 °C a prepisujú klimatické rekordy v niekoľkých štátoch, zatiaľ čo odborníci bijú na poplach a volajú po rýchlom prijatí adaptačných opatrení.
V španielskom regióne Huelva bolo nameraných +46 °C. Ide o nový národný rekord pre jún. Podobne ničivé horúčavy sužujú aj Taliansko, Grécko, Portugalsko či štáty západného Balkánu. Okrem vysokých teplôt sa región stretáva aj s rozsiahlymi požiarmi a rastúcim počtom obetí horúčav.
Ostré varovanie vydala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorej expertka Marisol Yglesias Gonzalez upozornila, že vplyvom klimatických zmien nejde o výnimočnú udalosť, ale o nový normál. „Otázka už neznie, či zažijeme vlnu horúčav, ale koľko ich tento rok príde a ako dlho potrvajú,“ uviedla odborníčka pre klímu a jej vplyv zdravie.
Štatistik Pierre Masselot z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny odhaduje, že iba počas štyroch dní – od 30. júna do 3. júla – môže na následky horúčav zomrieť viac ako 4 500 ľudí. Najpostihnutejšími krajinami budú podľa neho Taliansko, Chorvátsko, Slovinsko a Luxembursko. Najhoršie dni sú práve teraz - utorok a streda.
Každoročne podľa WHO zomiera v európskom regióne, ktorý zahŕňa aj Rusko a Island, cez 175 000 ľudí v dôsledku extrémneho tepla. Štúdia publikovaná tento rok v januári varovala, že bez rýchleho prijatia adaptačných opatrení bude tento počet naďalej rýchlo narastať.
Klimatické zmeny spôsobené spaľovaním fosílnych palív robia vlny horúčav častejšími, intenzívnejšími a smrteľnejšími. WHO preto vyzýva európske štáty, aby nielen reagovali na aktuálne výkyvy, ale pripravili sa systémovo. V roku 2022 malo národný plán na zvládanie horúčav iba 21 z 57 krajín európskeho regiónu WHO, z toho len 14 bolo členmi EÚ.
V Španielsku bolo vo vysokom stupni varovania viac ako 800 miest a obcí. Výstrahy platia aj vo Francúzsku, Taliansku, Portugalsku a Grécku. Grécka vláda navyše upozornila na zhoršenú kvalitu ovzdušia kvôli požiarom, ktoré zasiahli prímorské predmestia Atén. V Turecku muselo kvôli požiarom, najmä v okolí Izmiru, opustiť svoje domovy vyše 50 000 ľudí.
WHO odporúča obyvateľom zostávať v tieni, dostatočne piť, chladiť domácnosti a vyhýbať sa pohybu vonku v poludňajších hodinách. Osobitná pozornosť by sa mala venovať seniorom, deťom, tehotným ženám, osobám s chronickými chorobami a tým, ktorí užívajú lieky ovplyvňujúce reguláciu telesnej teploty – ako sú antidepresíva alebo lieky na tlak.