Vedci zistili, kedy priťahujete komárov. Týmto prípravkom sa vyhnite

20.05.2023 o 11:31 - Dominik Cenkner

Čochvíľa začnú útočiť v plnej sile - komáre. Malý hmyz dokáže spôsobiť veľké nepríjemnosti, od „obyčajného“ svrbenia až po prenášanie smrteľných chorôb. Aj preto ich vedci podrobne študujú a najnovšie prišli so zaujímavým objavom.

Vedci zistili, kedy priťahujete komárov. Týmto prípravkom sa vyhnite
Ilustračné foto, zdroj: nottinghampost.com

Výskumníci vo svojej najnovšej štúdii tvrdia, že komáre môžu byť priťahované mydlom. O komároch je totiž známe, že keď sa neživia krvou, dopĺňajú príjem cukru nektárom.

Umývanie sa mydlom sa pritom môže zdať ako rozumná stratégia proti komárom. Vychádzajúc z toho, že ak nás necítia, nemôžu nás uštipnúť.

Štúdia však naznačuje, že namiesto toho, aby nám mydlo pomáhalo byť inkognito, môže z nás urobiť atraktívnejší cieľ. Z pozorovaní vysvitlo, že komáre uprednostnili vôňu dobrovoľníkov, ktorí sa umývali tromi zo štyroch testovaných značiek mydla.

Ktorým prípravkom sa vyhnúť?

„Skutočnosť, že berieme tieto kvetinové, ovocné vône a dávame ich na telo, znamená, že teraz ten istý predmet vonia ako kvetina a človek zároveň,“ povedal Clément Vinauger, ktorý viedol prácu na Virginia Polytechnic Institute and State University.

„Bolo by to, ako keby ste sa zobudili a cítili vôňu niečoho, čo by bolo ako káva aj ako muffiny. Veľmi príťažlivé.“

V štúdii sa však tiež konštatovalo, že účinky mydiel sa medzi ľuďmi trochu líšia, pravdepodobne v dôsledku interakcií medzi mydlami a jedinečným pachovým profilom každého človeka.

Vinauger uviedol: „Je pozoruhodné, že ten istý jedinec, ktorý je pre komáre mimoriadne príťažlivý, keď je neumytý, sa môže stať pre komáre ešte príťažlivejším s jedným druhom mydla a potom sa stane pre komáre odpudzujúcim alebo odpudzujúcim s iným mydlom.“

Vedci dospeli k záveru, že výber mydla by mohol čiastočne vysvetliť, prečo sú niektorí ľudia magnetom na komáre, zatiaľ čo iní vyviaznu bez uštipnutia.

Do štúdie, ktorá bola uverejnená v časopise iScience, boli zapojení štyria dobrovoľníci, ktorí predložili vzorky látok, ktoré mali oblečené na ruke, pričom tie boli buď neumyté, alebo po umytí štyrmi rôznymi značkami mydla - Dial, Dove, Native a Simple Truth.

Samičky komárov - iba samičky sa živia krvou - boli pozorované, ako pristávajú na vzorkách látok, aby sa dalo určiť, čomu dávajú prednosť. Tkanina bola použitá namiesto vystavenia samotných dobrovoľníkov, aby sa vylúčil vplyv vydychovaného oxidu uhličitého, ktorý je pre komáre ďalším dôležitým signálom.

Umývanie s mydlami Dove, Dial a Simple Truth zvýšilo atraktivitu niektorých dobrovoľníkov, ale nie všetkých, zatiaľ čo pranie s mydlom Native komáre skôr odpudzovalo. Vedci uviedli, že relatívne odpudzujúci účinok mydla Native by mohol súvisieť s jeho kokosovou vôňou, keďže existujú určité dôkazy, že kokosové oleje sú prirodzeným odstrašujúcim prostriedkom pre komáre.

Reklama MediaAd