Vedeli ste, že o halový jav sa môže postarať aj Mesiac? Takto to potom vyzerá

Dominik Cenkner

Na našej stránke vám často ponúkame zábery našich čitateľov, ktorým sa z času na čas podarí zachytiť rôzne typy halových javov. Zväčša sú tieto javy zachytené počas dňa. Pravdou však je, že halové javy možno pozorovať aj v noci.

Halový jav, ktorý sa vznikne označovať aj ako halo, je optický úkaz. Ten vzniká odrazom či priechodom slnečných alebo mesačných lúčov drobnými ľadovými kryštálmi v atmosfére.

Aj keď sa môže zdať, že ho častejšie pozorujeme počas dňa, nemusí to byť pravidlom. Pri splnených podmienkach sa o halo môže postarať aj naša prirodzená družica Zeme, teda Mesiac.

Aké sú teda podmienky vzniku tohto javu? Aby došlo k vzniku týchto úkazov, je potrebné, aby kryštáliky ľadu mali tvar šesťbokej doštičky alebo hranolu.

Aj vďaka tomu tak včera mohli pozorovať halový jav aj obyvatelia Nových Zámkov. Do našej redakcie nám fotografie poslal náš čitateľ Peter Keszi.

Podarilo sa aj vám zachytiť na oblohe niečo zaujímavé? Pošlite nám to do redakcie prostredníctvom tohto odkazu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd