Veľká noc prinesie výrazné ochladenie. Na severe bude aj snežiť

Ľubomír Franko

Na Slovensku momentálne dominuje tlaková výš. Z toho dôvodu pozorujeme slnečné a stabilné počasie, prekazil ho len prechod teplého frontu v pondelok. Cez víkend nás ale čaká výrazná zmena v počasí. Studený front prinesie výrazné ochladenie na celé územie, na severe bude dokonca aj snežiť.

V utorok zavládlo na Slovensku slnečné počasie. Dôvodom je oblasť vysokého tlaku vzduchu, po ktorého okraji k nám od západu preniká veľmi teplý vzduch. Teploty v utorok popoludní dosiahli cez +20 °C a podobne teplo by malo byť aj v stredu a vo štvrtok.

S príchodom Veľkej noci nás ale čaká výrazná zmena v počasí. Na celom území sa výrazne ochladí a vyskytnú sa aj početné zrážky.

V piatok dorazí studený front

Ešte vo štvrtok bude nad naše územie prúdiť veľmi teplý vzduch, kedy by mali teploty stále dosahovať aj cez +20 °C. Teplá bude aj noc na piatok.

V piatok dopoludnia sa začne nad oblasť Slovenska z Česka a Poľska nasúvať studený front. Na jeho čele sa postupne očakávajú prehánky a občasný dážď.

Očakávaný postup studeného frontu vo štvrtok popoludní, zdroj: CHMI
Očakávaný postup studeného frontu vo štvrtok popoludní, zdroj: CHMI

Front prinesie zrážky najmä na stredné a východné Slovensko, na západe sa vyskytnú len ojedinele.

Okrem zrážok prinesie front aj zosilnenie vetra a ochladenie.

Ochladí sa aj o viac ako 10 °C

Za studeným frontom k nám začne od severu prúdiť chladný vzduch. Očakávame tak výrazné ochladenie, oproti štvrtku sa na celom území Slovenska ochladí o 5 až 15 °C, pričom najvýraznejšie ochladenie sa očakáva na severe Slovenska.

Zatiaľčo vo štvrtok dosiahnu teploty +15 až +22 °C, v piatok to bude už len od +7 do +14 °C. Ochladenie tak bude naozaj výrazné a rapídne.

Na severe síce v piatok dosiahnu maximálne denné teploty do +7 °C, no ochladzovať sa bude aj naďalej. V sobotu by malo byť ešte chladnejšie, s dennými maximami na celom území od +4 do +10 °C.

Na severe sa tak v noci z piatku na sobotu alebo počas soboty môžu vyskytnúť aj snehové prehánky či občasné sneženie.

Kedy bude opäť cez +20 °C?

Takto vysoké teploty sa v najbližších dňoch neočakávajú. Treba podotknúť, že viac ako +20 °C nie je pre toto ročné obdobie bežné. Momentálne teploty sú aj o 5 °C vyššie ako dlhodobý priemer.

Teplota by sa po veľkonočnom ochladení mala dostať na dlhodobý priemer, čo bude znamenať maximálne denné teploty od +10 do +17 °C. 

K +20 °C by sa teplota zatiaľ dostať nemala, zatiaľ presne nevieme, čo by malo prísť o pár týždňov. Klimatické modely ale očakávajú, že týždeň od 12. apríla by mal byť vysoko teplotne nadpriemerný.

Teplotné anomálie na týždeň od 12. apríla podľa dlhodobý predikcií modelu ECMWF, zdroj: ECMWF
Teplotné anomálie na týždeň od 12. apríla podľa dlhodobý predikcií modelu ECMWF, zdroj: ECMWF

Pokiaľ sa tak máme dočkať opäť príjemných dvadsaťstupňových teplôt bude to najskôr o viac ako týždeň. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd