VEĽKÝ PREHĽAD vesmírnych udalostí. Čo všetko prinesie rok 2023?

09.01.2023 o 19:00 - Veronika Salayová

Tento rok bude bohatý na vesmírne udalosti. Čaká nás pozorovanie vzácnej kométy, supersplny aj zatmenia Slnka a Mesiaca. Čo a kedy pozorovať, sa dočítate v tomto veľkom prehľade, aby vám nič z týchto vesmírnych udalostí počas roka neuniklo. 

VEĽKÝ PREHĽAD vesmírnych udalostí. Čo všetko prinesie rok 2023?
Ilustračné. Foto: unsplash

Tento rok bude pre mnohých „astro“ nadšencov bohatý na vesmírne udalosti. Prinášame vám prehľad tých najzaujímavejších počas roka 2023. Na toto všetko sa môžete tešiť: 

Vzácna kométa

Prvou z nich je prelet vzácnej kométy, ktorú možno na oblohe pozorovať iba raz za život. Ak túto udalosť zmeškáte, ďalšia sa vám už nenaskytne, keďže kométa opäť okolo Zeme preletí až o 50 000 rokov. 

Kométa dostala názov C/2022 E3 (ZTF). K Slnku sa priblíži o pár dní a najbližšie prejde okolo Zeme 2. februára. Kométa by mala byť viditeľná ďalekohľadom na rannej oblohe pre pozorovateľov oblohy na severnej pologuli počas väčšiny januára a na južnej pologuli začiatkom februára, uvádza NASA. 

Supersplny aj Modrý Mesiac

Počas roka máme väčšinou 12 splnov – jeden na každý mesiac, ale v roku 2023 ich bude viac. Rok 2023 tak čaká 13 splnov, pričom dva nastanú v auguste − jeden na začiatku mesiaca a druhý na konci. Tento druhý augustový spln sa nazýva Modrý mesiac (z angl. Blue moon) a nastáva raz za 2,5 roka. 

Navyše tieto dva splny v auguste budú aj supersplny, čo znamená, že Mesiac počas splnu bude svietiť jasnejšie, pretože sa bude nachádzať bližšie k Zemi ako zvyčajne. 

Zatmenie Slnka aj Mesiaca

V roku 2023 nastanú aj dve zatmenia Slnka a dve zatmenia Mesiaca, nie všetky však budeme môcť pozorovať aj my.  Úplné zatmenie Slnka nastane 20. apríla, avšak z nášho územia nebude pozorovateľné. Zatmenie Slnka si užijú obyvatelia žijúci v Austrálii, juhovýchodnej Ázii a Antarktíde. Prstencové zatmenie Slnka nastane 14. októbra a bude viditeľné v Severnej, Strednej a Južnej Amerike. 

Počas tohto roka dôjde aj k zatmeniu Mesiaca, pričom jedno z nich bude viditeľné aj pre Európanov. V poradí prvé zatmenie Mesiaca nastane 5. mája a vidieť ho môžu obyvatelia Afriky, Ázie a Austrálie. Druhé zatmenia Mesiaca, avšak len čiastočné, nastane 28. októbra. Užijú si ho v Európe, Ázii, Austrálii, Afrike, častiach Severnej Ameriky a veľkej časti Južnej Ameriky.

Meteorické roje

Ak radi pozorujete meteorické roje, pozrite si tie najbohatšie na frekvenciu meteorov počas roka: 

  • Lyridy: 22. – 23. apríla,
  • Eta Aquaridy: 5. – 6. mája,
  • Alfa Capricornidy: 30. – 31. júla,
  • Perzeidy: 12. – 13. augusta,
  • Orionidy: 20. – 21.októbra,
  • Južné Tauridy: 4. – 5. novembra,
  • Severné Tauridy: 11. – 12. novembra
  • Leonidy: 17. – 18. novembra,
  • Geminidy: 13. – 14. decembra,
  • Ursidy: 21. – 22. decembra.