Veľký problém na Balatone. Jazero zamorili riasy a sinice

Veronika Salayová

Obľúbené dovolenkové miesto nielen pre obyvateľov Maďarska, ale aj Slovenska zamorili riasy a sinice. Rozsah zamorenia je vidieť aj na satelitných záberoch.

Obľúbené jazero Balaton čelí veľkému problému. Na začiatku dovolenkovej sezóny sa premnožili riasy a sinice. Riasy sa objavili najmä v západnej a centrálnej časti jazera. 

Kým minulý týždeň bol výskyt rias a siníc iba sporadický, od nedele poobedia začal ich počet rapídne narastať, informuje Idókép.

Úrady začali konať

Významné zrážky v oblasti okolo jazera v poslednom období mohli výrazne tomuto procesu pomôcť, a rovnako aj uvoľňovanie fosforu z hlbších vrstiev dna jazera, uvádza maďarský portál. 

Kompetentné úrady už začali v tejto veci konať. Ich úlohou je zistiť, či riasy produkujú toxíny, čo očakávať v najbližších horúcich dňoch a do úvahy pripadá aj obmedzenie či zákaz pobytu vo vode. To však zatiaľ neplatí.

Riasy a sinice môžu u ľudí vyvolať zápal očí alebo kože, v prípade prehltnutia takto infikovaná voda môže spôsobiť tráviace ťažkosti ako zvracanie či hnačku. 

Zamorenie zachytili aj satelitné snímky

Rias a siníc je v Balatone také množstvo, že ich dokonca zachytili aj satelitné snímky z družice Sentinel-2 s atmosférickou korekciou - L2A.

Tieto snímky sú určené na detekciu vodných plôch a výskyt vodných rastlín a rias v nich. 

Na týchto záberoch je vidieť celkový rozsah zamorenia jazera. Modrá farba znamená vodu a jasne zelená farba znamená strednú hustotu vodných rastlín alebo rias. 

Zdroj:
Zdroj: Sentinel-2_L2A - EO-Browser Custom Script
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
27 °C / 7 °C
Justína
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Fedor
Utorok
Dážď
11 °C / 5 °C
Dana
Streda
Prehánky
13 °C / -1 °C
Rudolf
Štvrtok
Prehánky
12 °C / -1 °C
Valér
Piatok
Prehánky
11 °C / -3 °C
Jela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd