Veterná búrka Eugen dorazila do Európy. Prináša silný vietor

Peter Minárik

Počasie v Európe už začala ovplyvňovať hlboká tlaková níž, ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali ako Eugen. Do severozápadnej Európy prináša silný nárazový vietor.

Počasie bude v Európe nasledujúce hodiny ovplyvňovať hlboká tlaková níž, ktorá sa aktuálne nachádza nad Walesom a bude postupovať cez Severné more a Dánsko smerom nad Pobaltie.

Táto tlaková níž spôsobí silný tlakový gradient, v dôsledku čoho zosilnie v našej oblasti vietor. Ten už teraz vyčíňa predovšetkým na pobreží Európy.

Nárazy dosiahli rýchlosť cez 120 km/h

Veterná búrka Eugen už naplno vystrája v Nemecku. Nárazy vetra dosahujú rýchlosť medzi 70 až 85 km/h. Najsilnejší poryv vetra zatiaľ zaznamenali v oblasti Brockenu, kde poryv vetra dosiahol rýchlosť až 130 km/h.

Veterno je predovšetkým na horách. Napríklad v oblasti Wasserkuppe dosiahol náraz vetra rýchlosť 112 km/h a v oblasti Fichtelberg 94 km/h.

Pred silným vetrom vydali nemeckí meteorológovia výstrahy, pričom vietor bude naďalej zosilňovať. Fúka však aj v ďalších oblastiach Európy.

V Belgicku a v Holandsku dosahujú nárazy vetra rýchlosť medzi 75 až 90 km/h a veľmi veterno je aj vo Francúzsku. Tam v oblasti mesta Boulogne na pobreží v blízkosti prístavného mesta Calais namerali poryv vetra o sile až 133 km/h.

Silný vietor aj na Slovensku

Vietor začína v týchto chvíľach naberať rýchlosť aj na našom území. Silnie južný vietor, ktorý počas popoludnia bude dosahovať nárazy do 60 km/h.

Výraznejšie a nebezpečnejšie poryvy vetra však dorazia až počas zajtrajšieho dňa. Popoludní bude cez naše územie postupovať studený front, na čele ktorého sa bude vyskytovať silný, severozápadný vietor, ktorý môže v nárazoch dosahovať rýchlosť až do 90 km/h.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd