Veterná búrka Hermine už vyčíňa. Dnes zasiahne aj Slovensko

Peter Minárik

Európu začala bičovať veterná búrka Hermine. Tá už vyčíňa na Britských ostrovoch a dnes dorazí aj na naše územie. Veterné počasie sa očakáva na mnohých miestach nášho územia.

Európu čaká poriadne divoké počasie. Môže za to veľmi hlboká tlaková níž, ktorá sa presunula z Islandu nad Britské ostrovy a v dominantnej miere ovplyvní počasie v mnohých oblastiach Európy.

Túto tlakovú níž, ktorá prináša veľmi veterné počasie pomenovali britskí meteorológovia ako ,,Búrka Bella,,. V strednej Európe sa však používa označenie podľa nemeckých meteorológov a tak škody, ktoré napácha v našej oblasti budú patriť k veternej búrke ,,Hermine,,

Hermine, resp. Bella priniesla na Britské ostrovy už včera veľmi silný vietor. Tlak poklesol pod 960 hPa a na Škótskej vysočine, kde namerali najsilnejší poryv vetra s rýchlosťou 167 km/h spôsoboval vietor aj škody. Dnes sa silný vietor očakáva aj v našej oblasti, vrátane Slovenska.

Výstrahy pred silným vetrom platia na dnešný deň v mnohých krajinách Európy. Na severozápade Francúzska, na západe Nemecka, na západe Rakúska a v Česku platia výstrahy 2. stupňa.

Na pobreží Holandska až výstraha 3. stupňa. Vo zvyšných krajinách západnej a strednej Európy platia pred vetrom výstrahy 1. stupňa.

Búrka Hermine zasiahne Európu, zdroj: wetteronline
Búrka Hermine zasiahne Európu, zdroj: wetteronline

Najsilnejší vietor sa dnes očakáva na západe Nemecka, kde môžu poryvy presahovať rýchlosť 100 km/h. V Tirolsku a na horách v susednom Česku, kde platí výstraha 2. stupňa sa očakáva vietor s rýchlosťou do 90 km/h.

Vietor začne dnes silnieť aj na Slovensku. Rozfúka sa už krátko popoludní.

Do večera sa rozfúka na západnom a severnom Slovensku juhovýchodný vietor s rýchlosťou do 70 km/h na horách aj cez 80 km/h. Vietor naberie silu zajtra ráno, kedy na horách bude prekonávať hranicu 100 km/h.

Veľmi silný vietor bude fúkať aj v našich nížinách, a tak treba počítať s tým, že silný vietor bude na Slovensku dnes v noci a počas zajtrajšieho dňa páchať aj materiálne škody. Situáciu v jednotlivých okresoch Slovenska nájdete TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd