Veterná búrka sužuje Nemecko. Začína snežiť. Sneženie je pred Českom

Peter Minárik

Počasie v Európe začína ovplyvňovať výrazný studený front. Ten prinesie v nadchádzajúcich hodinách nepriaznivé počasie do mnohých oblastí strednej Európy a to vrátane nášho územia.

Cez strednú Európu začal postupovať výrazný studený front. Ten oddeľuje teplotne dve výrazné vzduchové hmoty. Zatiaľ čo pred týmto studeným frontom prúdi do našej oblasti teplý vzduch, vďaka čomu sa teploty šplhajú až k +18 °C, tak za týmto studeným frontom preniká do Európy studený vzduch.

V Nemecku už sneží a silno fúka

Studený vzduch už prenikol do Nemecka, ktoré je teraz teplotne výrazné rozdelené. Zatiaľ čo na juhu, v Bavorsku sa aktuálne teploty šplhajú ešte až k +20 °C, tak na severe a v centrálnej časti Nemecka sa teploty pohybujú už pod +5 °C.

Studený vzduch pritom aktuálne začal zatekať aj do Francúzska, do oblasti Beneluxu a do Poľska. Postupne sa od severu ochladzuje aj v ďalších oblastiach Európy.

aktuálne teploty v našej oblasti, zdroj: infoclimat
aktuálne teploty v našej oblasti, zdroj: infoclimat

Vplyvom ochladenia v Nemecku aktuálne aj sneží. Sneženie hlási napríklad Hamburg, Hannover, či Magdeburg. Na čele frontu ešte prší.

V Nemecku súčasne silno fúka. Nárazy vetra sa pohybujú od 50 do 70 km/h, ale na severe krajiny presahujú nárazy rýchlosť až cez 100 km/h.

V Česku sa chystajú na sneženie

Studený front sa v týchto chvíľach nachádza pred bránami Českej republiky. Prvé zrážky sa objavujú v severozápadnej časti krajiny.

Kvapalné zrážky postupne v Česku prejdú do sneženia a pred snežením vydal už Český hydrometeorologický ústav výstrahu 1. stupňa. Pri snežení očakáva pokles dohľadnosti pod 100 metrov. Snežiť začne od podvečerných hodín. 

Na Slovensko príde front v noci

Počasie na Slovensku začne studený front ovplyvňovať v priebehu prvej polovice noci. Spočiatku pôjde o zrážky kvapalné, no tie sa na severe a východe nášho územia začnú meniť na snehové a súčasne začnú teploty klesať.

Zajtra ráno sa treba pripraviť na to, že zasnežené ráno bude hneď na viacerých miestach severného a východného Slovenska.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd