Veterná smršť lámala stromy, strhávala strechy a ničila. Slovensko čaká ďalšia vlna búrok

Peter Minárik

Slovenskom sa prehnal rozsiahly búrkový systém, ktorý potrápil predovšetkým západnú polovicu krajiny. Vietor spôsoboval veľké škody a desiatky tisíc Slovákov sú bez dodávok elektrickej energie. Na obzore je však ďalšia vlna búrok.

Včera sme zažili mimoriadne teplý deň, ktorý priniesol teploty šplhajúce až k hranici +35 °C. Po veľmi teplom dni však dorazili búrky, ktoré začali postupne od západu spôsobovať materiálne škody.

 

Presne ako sme očakávali, tak najnebezpečnejším sprievodným javom bol silný vietor, ktorý lámal stromy a strhával strechy. Problémy sú od krajného západu až po Liptov.

 

Prvé problémy prišli na západ

Búrka po 18:00 dorazila z východného Rakúska a prvé problémy spôsobila na Záhorí, či v Bratislave. V našom hlavnom meste zablokoval cestu na Devín spadnutý strom. Výraznejšie problémy však nastali na Záhorí, kde začali padať stromy.

Vietor v oblasti Rohožníka dosahoval rýchlosť takmer 100 km/h, následkom čoho zostalo vyvrátených niekoľko stromov. Postupne dochádzalo ku tvorbe supercelárnej búrky, ktorá zasiahla Cerovú a obec Dobrá Voda. Do Cerovej priniesla búrka downburst a do obce Dobrá Voda zasa veľké krúpy

takéto krúpy padali v Dobrej Vode
takéto krúpy padali v Dobrej Vode, foto: Ivan Benedikovic
 

Po tom, ako búrka prešla Malými Karpatami sa začala spájať s búrkou nad Podunajskou nížinou. Pred Trnavou tak došlo ku sformovaniu búrkového systému, ktorý následne začal postupovať Slovenskom.

Vietor lámal stromy a strhával strechy

Postihnutá je aj oblasť dolného Považia. Tu búrkový systém prinášal poryvy vetra s nárazmi cez 100 km/h. Vietor vyvrátil množstvo stromov v Piešťanoch, v Novom Meste nad Váhom ako aj v okolí diaľnice D1.

popadané stromy v Novom Meste nad Váhom
popadané stromy v Novom Meste nad Váhom, Jakub Kobelar
 

Veterná smršť v Maduniciach dokonca poškodila strechy.

Búrkový systém následne postúpil vo večerných hodinách nad stredné Slovensko, kde nebol o nič slabší.

Škody hlásia najmä energetici

Čelo búrkového systému sa presúvalo Horným Ponitrím nad Turiec a Liptov. Búrka pri svojom postupe lámala stromy. Tie popadali na množstvo ciest a na elektrické vedenia.

 

Na strednom Slovensku zostalo bez dodávok elektrickej energie viac ako 48 000 odberných miest. Hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš uviedol, že k 22:30 evidovali 28 porúch na vedeniach vysokého napätia a viac ako 1000 trafostaníc bez prúdu.

Vietor okrem si tu taktiež vyžiadal aj niekoľko strhnutých striech. Vietor poškodil dom napríklad v Malom Čepčíne pri Martine.

Malý Čepčín odtrhnutá strecha pri Martine
Malý Čepčín odtrhnutá strecha pri Martine, Andrej Vandal
 

Ďalšia vlna búrok dorazila z Moravy, ale nad Kysucami sa rozpadla. Detektory bleskov síce zaznamenali veľa bleskov, ale nad Slovenskom udrelo len niečo okolo 3300 bleskov.

zaznamenané blesky
zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky neboli ani zrážkovo výrazné. Úhrny evidujeme len v rozmedzí niekoľkých milimetrov a sucho tak bude pretrvávať.

Ďalšie búrky sú na obzore

Po búrkach sa do našej oblasti rozširuje výbežok vyššieho tlaku vzduchu, ktorý už dnes prinesie ďalšie slnečné a teplé počasie. Na juhu západného Slovenska sa môžu teploty opäť dostať nad +30 °C.

 

Vo štvrtok by malo byť najteplejšie. Očakáva sa, že teploty môžu vystúpiť až ku +39 °C, no večer sa zopakuje situácia zo včera. Po horúcom dni dorazí ďalší studený front s intenzívnymi búrkami. Viac sa dočítate na ďalšej strane.

Pokračovanie na ďalšej strane
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
30 °C / 10 °C
Margita
Zajtra
Skoro jasno, búrky
31 °C / 13 °C
Kamil
Utorok
Skoro jasno, búrky
31 °C / 13 °C
Henrich
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Drahomír
Štvrtok
Polooblačno
28 °C / 10 °C
Bohuslav
Piatok
Skoro jasno
32 °C / 13 °C
Kamila
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd