VIDEO: Ako to vyzerá v oku hurikánu ?

Ľubomír Franko

Hurikány sú jedným z najnebezpečnejších prírodných javov sveta. Okolo oka hurikánu fúkajú extrémne silné vetry, ktoré dosahujú v nárazoch aj cez 300 km/h. Čo sa však nachádza v samotnom oku ?

V oku hurikánu prevládajú zostupné prúdy vzduchu. Teplý vzduch, ktorý stúpa po okrajoch oka nahor sa dostáva do oblasti tropopauzy, kde už stúpať nemôže. Časť tohto vzduchu sa dostane nad jednotlivé búrkové bunky hurikánu a vytvorí riasovitú oblačnosť, ktorá prúdi v smere hodinových ručičiek od stredu oka. Menšia časť vzduchu však kvôli vysokému tlaku neprúdi von z oka, ale smeruje priamo nadol, k jeho stredu.

V zostupných prúdoch nevzniká oblačnosť a preto tam prevláda kľudné, prevažne polooblačné a najmä bezveterné počasie. Aby sa zistila sila hurikánu, musí sa odmerať jeho rýchlosť vetra. To sa dá najlepšie cez sondáže, ktoré sa musia vykonať priamo v ňom. Túto prácu robia takzvaní lovci hurikánov. Špeciálnym lietadlom vletia priamo do búrky, kde vyhodia sondu, ktorá posiela údaje na lietadlo. Pozrite si zábery z tohto lietadla, ktoré bežne prelieta cez oko samotného hurikánu 4. kategórie Florence, ktorý momentálne vyčíňa v západnom Atlantiku. 

Takto vyzeralo oko hurikánu 5. kategórie Irma, počas minulého roku.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Viliam
Zajtra
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd