VIDEO: Búrky už zaplavujú. Obec pri Banskej Štiavnici zaliala voda. Vyhlásili mimoriadnu situáciu

09.06.2023 o 11:37 - Dominik Cenkner

Piatkové búrky na Slovensku spôsobujú ďalšie škody a problémy. Aktuálne je pod vodou aj obec Beluj v okrese Banská Štiavnica.

V obci Beluj museli pre nepriaznivé počasie vyhlásiť tretí povodňový stupeň a rovnako tak aj mimoriadnu situáciu. Tamojším obyvateľom voda zaplavila záhrady, lúky, cestu a aj niekoľko domov. 

Z fotografií na sociálnych sieťach je zrejmé, že voda sa dostala aj pred miestny obecný úrad. Starostka Monika Zlesíková sa poďakovala všetkým, ktorí pomáhajú odstraňovať následky. V týchto chvíľach už do obce smerujú profesionálni i dobrovoľní hasiči. Problémy však hlásia aj z okolitých obcí.

Búrky robia problémy od rána

Nepriaznivé počasie zasiahlo naše územie už v nočných hodinách. Prvé búrky sa začali tvoriť už krátko po 01:30 h. 

Ráno sa postarali o zaplavenie viacerých úsekov v okolí hlavného mesta. Problémy však spôsobili aj v Banskej Bystrici, kde bol jeden úsek neprejazdný. 

Aktuálne, po 11. hodine, sa búrky vyskytujú najmä na východe územia. Nejaké bunky sú však aj na juhu a severozápade stredného Slovenska. 

zdroj: map.blitzortung.org
zdroj: map.blitzortung.org

Prívalové zrážky

Keďže najčastejšie ide o stacionárne búrky, do oblastí, v ktorých sa tvoria, prinášajú vysoké úhrny zrážok. Práve na strednom Slovensku ich zaznamenali najviac. 

Detvianska Huta udáva za 24 hodín úhrn až na úrovni 61,6 mm. Podobne je na tom aj obec Siladice na západe krajiny. Tam spadlo 55,9 mm. 

Zrážky dvíhajú hladiny riek

Intenzívne zrážky pri búrkach dvíhajú hladiny vodných tokov. Deje sa tak naprieč celým územím Slovenska. 

Tok rieky Jabloňovka v obci Pečenice dosiahol o 8:15 h s úrovňou hladiny 201 cm 3. SPA. V týchto chvíľach už hladina klesla. 

Naopak na 2. SPA vystúpala Podlužianka v Hronských Kľačanoch. Po 11. hodine dosiahla úroveň 222 cm.

Aktuálna situácia na vodných tokoch, zdroj: shmu.sk
Aktuálna situácia na vodných tokoch, zdroj: shmu.sk

Na záver len dodáme, že všetko pre vás sledujeme online. Náš textový prenos nájdete po kliknutí >>>na tento odkaz<<<.

Reklama MediaAd